Η ΑΕΚ έστησε πάρτι την κατάλληλη στιγμή, στην ιστορική επέτειο

Κάνοντας ουσιαστικά «περίπατο», η ΑΕΚ επιβλήθηκε του Κολοσσού Ρόδου στο ΟΑΚΑ με 92-57 επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από τρεις συνεχόμενες ήττες. Η «Ένωση» έφτασε τον Άρη με 41 βαθμούς, με τους Θεσσαλονικείς να υπερτερούν στα μεταξύ τους παιχνίδια, έχοντα μάλιστα και ένα ματς λιγότερο.

Πριν από τον αγώνα, υπήρξε τελετή κατά την οποία τιμήθηκαν οι παίκτες της μπασκετικής ΑΕΚ του 1966, η οποία συμμετείχε στο πρώτο φάιναλ 4 του Κυπέλλου Πρωταθλητριών Ευρώπης. Η ομάδα εκείνη είχε ηττηθεί από τις ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Σλάβια Πράγας τερματίζοντας τέταρτη, ενώ δύο χρόνια αργότερα είχε κατακτήσει το Κύπελλο Κυπελλούχων Ευρώπης, που ήταν και ο πρώτος ευρωπαϊκός τίτλος, από τότε που πρωτοεμφανίστηκε στην Ελλάδα το μπάσκετ.

Οι Ροδίτες, πήραν προβάδισμα, 8-9, με καλάθι του Ρέλεφορντ για να ακολουθήσει ένα πρσωπικό σερί από τον Μιλόσεβιτς που σκόραρε οκτώ πόντους στέλνοντας τη διαφορά στο +7 υπέρ της ΑΕΚ (16-9).

Οι «κιτρινόμαυροι» τελείωσαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με νταμπλ-σκορ (28-14), μετρώντας σε αυτό το διάστημα 6/7 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 10 ριμπάουντ έχοντας διαλύσει την άμυνα ζώνης του Κολοσσού. Οι φιλοξενούμενοι πάλι, εκτός από την κακή λειτουργία τους επιθετικά παραλίγο να χάσουν με τραυματισμό τον Κέλβιν Λιούις, που είχε ένα χτύπημα στον δεξί αστράγαλο αλλά εν τέλει επέστρεψε στο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά και έφτασαν στο -9 (32-23) με τρίποντο του Λίντεν, όμως η ΑΕΚ με ένα σερί 10-0 που ολοκληρώθηκε με 2/2 βολές του Σάκοτα ξέφυγε με 42-23. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 45-28, σουτάροντας με 11/13 δίποντα (85%) τη στιγμή που οι Ροδίτες είχαν 22/% στα τρίποντα (2/9). Το +22 στο β’ ημίχρονο ήρθε από τον Μιλόσεβιτς, ο Σάκοτα έκανε το 70-44, ενώ ο Γκριν από τα 6.75 ανέβασε τη διαφορά στους 34 (81-47), πριν το τελικό 92-57.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 45-28, 61-39, 92-57

ΑΕΚ: Χέρστον 5 (1), Μιλόσεβιτς 15 (1), Μπράουν 7 (1), Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 3 (1), Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 15 (2), Γκριν 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 4, Κάρτερ 8, Καλαμπόκης 17 (3), Μαυροειδής 8.

Κολοσσός: Λαρεντζάκης 4, Μανωλόπουλος 6 (1), Ντέιβις 14, Ρέλεφορντ 11 (1), Σαλούστρος 7, Γεωργαλλής 1, Λίντεν 3 (1), Αγγελάκος 2, Αχόνεν 3 (1), Λιούις 6 (2).

ÁÅÊ - ÊÏËÏÓÓÏÓ  (BASKET LEAGUE 2015-2016)