Ελλάδα-Λευκορωσία 45-60 στους «8» του Eurobasket Women U16

Την ήττα από τη Λευκορωσία με 60-45 γνώρισε η Εθνική Κορασίδων στον πρώτο της αγώνα στην προημιτελική φάση του Eurobasket της β´ κατηγορίας, στην πόλη Οχρίδα των Σκοπίων. Επόμενος αντίπαλος της Ελλάδας είναι η Λιθουανία την Πέμπτη (20/8, 22:00).

Η Εθνική Κορασίδων για να προκριθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης, θα πρέπει να κερδίσει τη Λιθουανία με τουλάχιστον οκτώ πόντους (+8) και ταυτόχρονα να ηττηθεί η Πολωνία από τη Λευκορωσία.

Τα κορίτσια του Τάκη Μπακογεώργου ξεκίνησαν πολύ άσχημα τον αγώνα και το τέλος της πρώτης περιόδου τις βρήκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους (7-23). Στη δεύτερη περίοδο θυμήθηκαν τον καλό τους εαυτό και με ένα σερί 18-15, έκλεισαν την ψαλίδα, κλείνοντας το ημίχρονο με 25-28.

Στην τρίτη περίοδο έγινε ντέρμπι (16-17, το επιμέρους σκορ), με το νταμπλό να δείχνει 41-45 και στο τελευταίο δεκάλεπτο, αντί της αντεπίθεσης, ήρθε η κατάρρευση για την Εθνική Κορασίδων (4-15) και το τελικό 45-60.

Καλύτερη σε απόδοση παίκτρια της Εθνικής ομάδας ήταν η Μάντυ Αναστασοπούλου (18 πόντοι, 10ρ., 1ασ., 1κοψ.) και ακολούθησε η Μαρία Κοντογιώργου (8 πόντοι, 13ρ., 3ασ., 2κλ., 1κοψ.).

Τα δεκάλεπτα: 7-23, 25-28, 41-45, 45-60

ΕΛΛΑΔΑ (Μπακογεώργος): Φάρου 3, Κ. Τσινέκε, Ελ. Τσινέκε 2, Μυλωνάκη, Χατζηβασιλείου 6 (2τρ.), Δημητριάδου 2, Χρυσανθίδου, Παναγιωτοπούλου 2, Αναστασοπούλου 18 (8/14δ., 2/4β., 10ρ., 1ασ., 1κοψ.), Τσιχλάκη 4, Κοντογιώργου 8 (13ρ., 3ασ., 2κλ., 1κοψ.), Καραμπάτσου.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Σίμκαβγιακ): Βασίλεβιτς 2, Μάλασκα 12 (18ρ., 5ασ.), Χάρινα, Σκίμπα, Σιαρτσένια, Χαρμπάκοβα 7, Βασίλεφκα 24 (6/10τρ., 3/5δ., 10ρ., 1ασ., 3κοψ.), Τζίατζεκ, Μάσκο 9, Μίκνεβιτς, Κρίστσουκ 6, Κριζχανούσκαγια.