Χατ-τρικ του Σάμπο και Χανιά – ΠΑΟΚ 2-6, νίκες για Εργοτέλη, Καλλονή, Βέροια

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε ο ΠΑΟΚ το ταξίδι του στην Κρήτη και συγκεκριμένα στα Χανιά όπου αντιμετώπισε την ομώνυμη ομάδα. Οι Θεσσαλονικείς με χατ τρικ του Σάμπο συνέτριψαν 6-2 την κρητική ομάδα για το Κύπελλο και βρίσκονται στην κορυφή του 3ου ομίλου έχοντας πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πέρα από την εξαιρετική απόδοση του Σάμπο, στα θετικά για τον ΠΑΟΚ ήταν η επανεμφάνιση του Τσιμιρότ μετά από τέσσερις μήνες αγωνιστικής απραξίας, καθώς είχε τραυματιστεί στις 23 Αυγούστου στο παιχνίδι με την Ξάνθη στην Τούμπα.

Παρά την άνετη νίκη, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ και αιφνιδίασαν τον «Δικέφαλο”, αφού μόλις στο 3′ άνοιξαν το σκορ με σουτ στην κίνηση του Σταματή (1-0).

Η ισοφάριση, ήρθε στο 20′ από τον Ζαϊρό (1-1), ενώ τρία λεπτά αργότερα (23´), ο ίδιος σέρβιρε στον Σάμπο που έκανε 1-2. Στο 29′ ο Πέλκας αστόχησε σχεδόν εξ’επαφής για το τρίτο γκολ, ενώ στο 33′ Ζαϊρό και Μυστακίδης απέτυχαν στο να βρουν δίχτυα. Στο 41′ ο Ζαϊρό έγινε δημιουργός για τον Σάμπο που έκανε το 1-3. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι Χανιώτες έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Μπριλάκη.

Το τέταρτο γκολ για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 61′ από κοντινό πλασέ του Μυστακίδη (1-4) ύστερα απο ασίστ του Τσιμιρότ και τρία λεπτά αργότερα (64´ ) ο Πέλκας έγραψε το 1-5 από πάσα του Ζαϊρό. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο δοκάρια μέσα σε δύο λεπτά (70′, 72′) με τους Αθανασιάδη και Αντονις, αντίστοιχα, ενώ στο 80′ ο Κουκουλάκης σφύριξε πέναλτι σε ανατροπή του Λϊτα από τον Όλσεν, με τον πρώτο να ευστοχεί από τα 11 βήματα και να μειώνει σε 2-5. Το τελικό σκορ γράφτηκε στο 85′, πάλι από τον Σάμπο ύστερα από ωραία συνεργασία με τον Αθανασιάδη (2-6).

Xανιά: Πρίφτης, Χατζηηλιάδης, Παγώνης (Μπουζούκης 54′), Καρτσαμπάς, Μπριλάκης, Σάντερσον, Νυκτάρης Ν. (Διαμαντόπουλος 46′), Ρίκκα, Σταματής, Λίτα και Σάινε (Δεινόπαππας 65′)

ΠΑΟΚ: Ολσεν, Τζαβέλλας, Μαλεζάς, Κωνσταντινίδης, Γκολάσα (Αντονις 65′), Σάμπο, Τσίμιροτ, Κοροβέσης (Λέοβατς 71′), Ζάιρο, Μυστακίδης και Πέλκας (Αθανασιάδης 65′).

Στα παιχνίδια που προηγήθηκαν σήμερα για την 3η αγωνιστική του Κυπέλλου, ο Εργοτέλης επιβλήθηκε με 3-2 του Παναιτωλικόυ βγάζοντας τον εκτός συνέχειας του θεσμού. Την ίδια ώρα, η Βέροια κέρδισε με 1-0 την Καλλιθέα, ενώ η Καλλονή «καθάρισε” εντός έδρας τον Πανσερραϊκό με 2-1.

Εργοτέλης – Παναιτωλικός 3-2

Σκόρερ: 31´ Καμαρά, 45´ Μάνος, 50´ Ίνιατς – 49´ Βασιλείου, 72´ Βιγιαφάνιες

Εργοτέλης: Δερμιτζάκης, Γρομητσάρης, Άλλα, Κυριακόπουλος (89′ λ. τρ. Γιαλούσης), Φουκαράκης, Μπουρσέλης, Κούτρης (77′ Κούρτι), Κ. Καμαρά, Ίνιατς (60′ Δωματάς), Ρέντζας, Μάνος.

Παναιτωλικός: Στεφανάκος, Κουτρουμάνος (46′ Μαρκόφσκι), Κόρστιενς (56′ Παπάζογλου), Μάκος, Ρουμπουλάκου, Ντάνι Μπεχαράνο, Ρομέρο, Ουάρντα, Ρουσκουγέδα, Κάπελ, Βασιλείου.

Βέροια – Καλλιθέα 1-0

Σκόρερ: 17´ Μπατιόν

Βέροια: Καντιμοίρης, Αραγονές, Σιώντης, Πούγγουρας, Μαραγκός, Ιμπραϊμ, Μπατιόν (81′ Καρακώστας), Γεωργιάδης, Καϊκούτ, Μερεμπασβίλι (67′ Γιουσούφ), Κόλα (67′ Ναζλίδης).

Καλλιθέα: Μιχελής, Σταύρου, Παγώνης, Νόνης, Πίκολο, Τεγούσης, Κατσικογιάννης, Μπούζας (76′ Τσίπρας), Αρναρέλλης, Σμυρλής (46′ Γκίνης), Προκς (46′ Μασένα).