Η Κυρία… δεν σεβάστηκε τη Βασίλισσα

Με τους δύο «μπόμπερ» της, τον Ισπανό Άλβαρο Μοράτα (9΄) και τον Αργεντινό Κάρλος Τέβες (πέναλτι 58΄) να σκοράρουν στις αρχές των δύο ημιχρόνων, η Γιουβέντους επικράτησε 2-1 της Ρεάλ Μαδρίτης στο “Juventus Stadium” στον πρώτο ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ και απέκτησε ελαφρύ προβάδισμα για την πρόκριση στο τελικό της διοργάνωσης. Η «Κυρία» έχει αυτή τη στιγμή το πάνω χέρι, αλλά το γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο (27΄) στο Τορίνο επιτρέπει στην Ρεάλ Μαδρίτης, που είχε και δοκάρι με τον Χάμες Ροντρίγκες στο πρώτο ημίχρονο (41΄), να αισιοδοξεί ότι μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση στον αγώνα ρεβάνς στη Μαδρίτη που διεξαχθεί στις 13 Μαϊου.

Η Γιουβέντους απέδειξε πως δεν είναι εύκολη λεία για την πρωταθλήτρια Ευρώπης, ότι παραμένει ανταγωνιστική σε κορυφαίο επίπεδο και δείχνει παθιασμένη και αποφασισμένη να πουλήσει ακριβά το τομάρι της στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου». Και δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά, όταν διαθέτει στις τάξεις της ποδοσφαιριστές του μεγέθους του Πίρλο, του Μπουφόν, του Τέβες (έφθασε τα 50 γκολ με τη φανέλα της Γιουβέντους σε 92 ματς), του Βιδάλ, του Μπονούτσι και του Μοράτα που είναι μαθημένοι στις διακρίσεις και τους τίτλους.

Η Ρεάλ βέβαια δεν έχει πει την τελευταία της λέξη και στο δεύτερο παιχνίδι που θα διεξαχθεί μπροστά στους οπαδούς της που θα κατακλύσουν τις εξέδρες του γηπέδου της Μαδρίτης θα προσπαθήσει να κερδίσει το εισιτήριο της πρόκρισης στον τελικό. Το 76ο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο Τσάμπιονς Λιγκ κράτησε όρθια την «βασίλισσα» και ο Πορτογάλος επιθετικός μαζί με τους Χάμες Ροντρίγκες, Μπέιλ, Ίσκο, Κασίγιας και τους υπόλοιπους αστέρες της ομάδας θα επιδιώξουν την ανατροπή.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 2-1

Σκόρερ: Μοράτα 9΄, Τέβες (πεν.) 58΄ – Κριστιάνο Ρονάλντο 27΄

Δοκάρι: Χάμες Ροντρίγκες 41΄.

Διαιτητής: Μάρτιν Άτκινσον (Αγγλία)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Μαρκίζιο, Στουράρο (64΄ Μπαρτζάλι), Πίρλο, Βιδάλ, Μοράτα (78΄ Γιορέντε), Τέβες (86΄ Περέιρα).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κασίγιας, Καρβαχάλ, Πέπε, Βαράν, Μαρσέλο, Σέρχιο Ράμος, Κρόος, Χάμες Ροντρίγκες, Ίσκο (63΄ Χαβιέρ Ερνάντες), Μπέιλ (Χεσέ Ροντρίγκεθ 86΄), Κρ. Ρονάλντο.