Η Μπαρτσελόνα πρωταθλήτρια Ευρώπης, 3-1 τη Γιουβέντους (video)

Η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το 5ο Τσάμπιονς Λιγκ στην ιστορία της και 4ο από το 2006 και έπειτα, καθώς επικράτησε 3-1 της Γιουβέντους στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ που διεξήχθη στο «Ολίμπικ Στάντιον», στο Βερολίνο. Μάλιστα, οι Καταλανοί έγιναν η πρώτη ομάδα στην ιστορία που κατέκτησε δύο τρεμπλ, δηλαδή Πρωτάθλημα, Κύπελλο και το Τσάμπιονς Λιγκ (το 2009 και το 2015).

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας το πάλεψε, μέχρι το 67΄ το ματς ήταν ισόπαλο, αλλά στο τέλος λύγισε, καθώς η τριάδα Μέσι, Νεϊμάρ και Σουάρες (που έφτασαν συνολικά τα 121 γκολ μέσα στην περίοδο, σπάζοντας κάθε ρεκόρ…) έκανε τη διαφορά στον αγωνιστικό χώρο. Η Γιουβέντους, που ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Πογκμπά από τον Ντάνι Άλβες, ηττήθηκε για 6 φορά σε ευρωπαϊκό τελικό.

Οι «μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν 1-0 με το αριστερό σουτ του Ιβάν Ράκιτιτς στο 4ο λεπτό. Οι «μπιανκονέρι» έφεραν το ματς στα ίσα με το δεξί πλασέ του Άλβαρο Μοράτα, στο 55΄ (1-1) και ο Λουίς Σουάρες με πλασέ στο 68΄, έδωσε πάλι το προβάδισμα στους νταμπλούχους Ισπανίας με 2-1. Και ο Νεϊμάρ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων (97΄) πέτυχε το 3-1 για τους Καταλανούς.

Για την ιστορία, MVP του τελικού αναδείχτηκε ο Αντρές Ινιέστα.

Δείτε σε βίντεο το γκολ του Κροάτη μέσου, που είναι 4ο πιο γρήγορο στην ιστορία των τελικών της διοργάνωσης: