Γκενκ – Ολυμπιακός: Φιλικός διασυρμός με 4-0

Ο φιλικός αγώνας ειχε άσχημη εξέλιξη για τον Ολυμπιακό που έχασε 4-0 από τη Γκενκ, η οποία μάλιστα έχασε και ευκαιρίες για άλλα γκολ.

Η Γκενκ ήταν έτοιμη και δουλεμένη ενώ ο Ολυμπιακός έδειξε σοβαρό ελλειμμα ειδικά στην άμυνα και στη μεσαία γραμμή.

Πολλοί παίκτες των Πειραιωτών ήταν σε κακη φόρμα. Μετά το πρώτο 25λεπτο στο οποίο ο Ολυμπιακος ήταν αξιοπρεπής, τα πράγματα άλλαξαν. Πάντως στο 6ο λεπτό όταν ο Λάζαρος φάνηκε να ανατρέπει τον Τροσάρ μέσα στην περιοχή του Χουτεσιώτη, ο ρέφερι έδειξε το σημείο του πέναλτι, όμως ο παίκτης που το κέρδισε και το εκτέλεσε, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Υπήρξε ένα καλό απευθείας φάουλ του Φορτούνη στο 14′, μια κεφαλιά του Μπουχαλάκη λίγο άουτ στο 16′ και ένα σουτ του Καμαρά επίσης άουτ στο 23′. Στο αμυντικό κομμάτι, μέχρι τα μισά του 45λεπτου οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αποτελεσματικοί, περιόρισαν τους χώρους και απέφυγαν τα ατομικά λάθη.

Εν συνεχεία όμως, το γκολ που δέχτηκε ο Ολυμπιακός στο 30ο λεπτό, τον τσακισε.  Οι παίκτες έκαναν λάθη σε εξαιρετικά επικίνδυνους χώρους και έδωσαν στην Γκενκ την ευκαιρία να βρει ρυθμό επιθετικά. Στη μεσαία γραμμή δεν κράτησε κανείς από τους χαφ τη μπάλα, στην άμυνα χάθηκαν σε αρκετές περιπτώσεις οι θέσεις, ενώ ξαφνικά σταμάτησε και η πίεση στην επίθεση.

Το 1-0 πέτυχε ο Τροσάρντ όταν εκμεταλλεύθηκε τις κόντρες στη μεγάλη περιοχή και εκτέλεσε τον Χουτεσιώτη από κοντά. Μια φάση που ξεκίνησε αρχικά από λάθος του Φετφατζίδη που δοκίμασε να κάνει ντρίμπλα έξω από την περιοχή, ενώ στη συνέχεια αδράνησαν και οι Βούκοβιτς – Σισέ στον χώρο ευθύνης τους.

Πριν καλά καλά καταλάβει ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Γκενκ έκανε γρήγορα και το 2-0, στο 34′, με τον  Μαλινόφσκι που το κατάφερε από το σημείο του πέναλτι μετά από ένα απλό γύρισμα από τα αριστερά. Κανεις από τους χαφ που θα έπρεπε να καλύψουν το σημείο δεν ήταν στη θέση του.

Στο 42′ η Γκενκ είχε κι άλλο δοκάρι με τον Ζεγκρόβα τον οποίο «έχασε» μέσα στην περιοχή ο Βούκοβιτς, ενώ λίγο άουτ πέρασαν τα σουτ των Μαλινόφσκι στο 44′ και του Μπέργκε ένα λεπτό μετά, στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά, ο Ομάρ ήταν «μαύρη τρύπα» στο αμυντικό κομμάτι από τα δεξιά δεχόμενος πολλές φάσεις, ο Μπουχαλάκης δεν μπόρεσε να ακολουθήσει σε κανένα σημείο τους αντίπαλους χαφ, Φετφατζίδης, Φορτούνης, Λάζαρος πρόσφεραν λίγα πράγματα από τη μέση και μπροστά, ενώ Σισέ – Βούκοβιτς… κατέβασαν διακόπτες μετά το 25′. Ο Καμαρά ήταν καλός στη μεσαία γραμμή, αλλά μόνος.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός μπήκε καιπάλι φορτσάτος όπως και στο πρώτο ημιχρονο, αλλα μετά από μερικές  καλές στιγμές, η Γκενκ πήρε καιπάλι την πρωτοβουλία.

Στο 48′ ο Γκερέρο έχασε από κοντά μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει. Ενα λεπτό αργότερα το το εξαιρετικό απευθείας φάουλ του Χριστουδουλόπουλου πέρασε λίγο άουτ.

Από το σημείο αυτό και μετά, η Γκενκ πήρε σχεδόν απόλυτα τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή απ’ όπου πλέον έλειπε ο Καμαρά (σ.σ. μπήκε ο Ανδρούτσος). Σταδιακά, οι Βέλγοι άρχισαν πλέον να κάνουν ό,τι θέλουν στον αγωνιστικό χώρο και να δημιουργούν ευκαιρίες κατά βούληση. Ο Χουτεσιώτης έβγαλε δύο σουτ στο 52′ και το 53′, ενώ άλλα δύο πέρασαν άουτ στο ίδιο διάστημα. Στο 65′ η Γκενκ έφτασε και στο 3-0 χάρη σε κενά στην άμυνα του Ολυμπιακού.Ο Σισέ έκανε ένα… χαζό πέναλτι, με τη μπάλα ήδη εκτός περιοχής και τον αντίπαλο να κατευθύνεται εκτός αυτής και ο Τροσάρντ αυτή τη φορά το εκτέλεσε εύστοχα ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ. Στο 68′ ο Χουτεσιώτης πρόλαβε και πάλι τον Αϊντό, ενώ στο 75′ ο Τροσάρ εκμεταλλεύθηκε τη νέα αδράνεια των Σισέ – Βούκοβιτς, απέφυγε τον Ομάρ και σούταρε άουτ από διαγώνια θέση.

Ένα λεπτό μετά, ήρθε και το 4-0 για τη Γκενκ. Τώρα, ο Ζεγκρόβα ήταν αυτός που βρήκε… στρέμματα κενού χώρου στα δεξιά, συνέκλινε προς τα «μέσα» και με έξοχο πλασέ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Χουτεσιώτη.