Γκέλαρε από γκολ που επιτεύχθηκε από θέση οφσάιντ! ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (pics)

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε τελικά να μειώσει την διαφορά στην βαθμολογία από τον Ολυμπιακό, αφού έμεινε στο 1-1 με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ για την 15η αγωνιστική της Super League. Η ισοπαλία όμως είναι το λιγότερο απ´ όσα μπορεί να σταθεί κανείς για όσα έγιναν στο ΟΑΚΑ, αφού η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες στο 10´ λόγω της αποβολής του Αραβίδη, έχασε αργότερα πέναλτι με τον Μάνταλο, προηγήθηκε στο σκορ με τον Πέκχαρτ από λάθος του Περιστερίδη, αλλά ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από γκολ οφσάιντ του Μαμπουλού!

Αυτή ήταν η τέταρτη ισοπαλία της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, αλλά είχε την ιδιαιτερότητά της, αφού παρόλο που έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 10’ (Αραβίδης έριξε κουτουλιά στο στήθος στον Μπέριο και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη), ήταν καλύτερη από τον ΠΑΣ. Προηγήθηκε στο σκορ (1-1) με τον Πέκχαρτ (68´), ενώ στο πρώτο ημίχρονο απώλεσε την ευκαιρία να πετύχει γκολ.

Ο Μπουκουβάλας ανέτρεψε τον Πατίτο (31´) και ο διαιτητής έδειξε στην άσπρη βούλα. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το πέναλτι αλλά έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Η Ένωση είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο β´ ημίχρονο, αλλά ο ΠΑΣ μετά το 85´ βγήκε όλος μπροστά για να ισοφαρίσει και τα κατάφερε. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (94´), ο Κοζορώνης μετά από κόρνερ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επιστροφή, μετά από προβολή, η μπάλα έφτασε στον Μαμπουλού που με προβολή (από θέση οφσάιντ) πέτυχε το 1-1.

Διαιτητής: Τίκας (Καρδίτσας)

Σκόρερ: 68’ Πέκχαρτ – 94’ Μαμπουλού

Κόκκινη: 10’ Αραβίδης

Κίτρινες: 10’ Μπέριος, 31’ Μπουκουβάλας, 34’ Κοζορώνης, Γαρουφαλιάς, 55’ Ροντρίγκες, 81’ Μιχαήλ, 90’ Ντίντακ

ΑΕΚ (Μοράις): Μπάρκας, Γκάλο, Ντίντακ, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Γιόχανσον, Σιμόες, Ροντρίγκες (76’ Χριστοδουλόπουλος), Πέκχαρτ (86’ Βάργκας), Μάνταλος (76’ Γαλανόπουλος), Αραβίδης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Περιστερίδης, Μπέριος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Κοζορώνης (72’ Κόντε), Ακόστα (76’ Ναδάλες), Γαρουφαλιάς (86’ Γιάκος), Κούτρης, Μαμπουλού, Ζάϊρο.

ÁÅÊ - ÐÁÓ ÃÉÁÍÍÉÍÁ AEK - PAS GIANINA (SUPERLEAGUE 2016-2017)

ÔÏ 1-0 ÐÅÊ×ÁÑÔ  ÁÅÊ - ÐÁÓ ÃÉÁÍÍÉÍÁ AEK - PAS GIANINA (SUPERLEAGUE 2016-2017)

ÔÏ 1-1 ÌÁÌÐÏÕËÏÕ  ÁÅÊ - ÐÁÓ ÃÉÁÍÍÉÍÁ AEK - PAS GIANINA (SUPERLEAGUE 2016-2017)