«Φωτιά” και… Λαύριο, μεγάλο «διπλό” στην Πυλαία επί του ΠΑΟΚ (69-75)

Την νίκη – «έκπληξη” της 23ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ πέτυχε το Λαύριο επί του ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι” με 69-75, κάνοντας ένα πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία.

Οι Κέσελ (13π.) και Μπόλντς (20π) ήταν τα πρόσωπα του αγώνα για το Λαύριο, με τον ΠΑΟΚ από την άλλη να «πληρώνει” τα πολλά λάθη του, αφού είχε 24 εκ των οποίων τα 16 στο πρώτο ημίχρονο. Ενώ, κρίσιμη ήταν και η στιγμή όπου, όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 69-73 με τον Γιανγκ, ο Σχορτσανίτης αστόχησε στην επόμενη επίθεση του «Δικεφάλου” καθώς θα μπορούσε να είχε αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα με 3-0, το οποίο όμως άμεσα μετατράπηκε σε 3-5 με σερί των φιλοξενούμενων. Ο Ντούβνιακ και ο Τέπιτς έχτισαν μια μικρή διαφορά υπέρ του «Δικεφάλου” (14-9), με το Λαύριο να φέρνει όμως πάλι τη διαφορά στον πόντο. Ακολούθησε ένα μικρός καταιγισμός από την περιφέρεια για το 22-13 υπέρ των Θεσσαλονικέων, με τον Ντίξον να διαμορφώνει το 22-15 της πρώτης περιόδου.

Στο Λαύριο δεν τα παράτησαν, ροκάνισαν τη διαφορά και κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν με 22-23. Εκεί, ανέλαβε ο Βασιλειάδης που με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 27-23 και ακολούθησαν άλλοι τέσσερις σερί από τον «Σόφο” για το +8 του ΠΑΟΚ (31-23). Το Λαύριο δεν το έβαλε κάτω, έφτασε ξανά τη διαφορά στο όριο (31-28), με τον Ντούβνιακ να δίνει «ανάσα” στον ΠΑΟΚ και να τον οδηγεί στο 36-31 του ημιχρόνου.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο Περράκης μείωσε στο καλάθι (36-34) αλλά στη συνέχεια ο «Δικέφαλος” τρέχοντας μικρά σερί κρατούσε ένα σταθερό προβάδισμα 5-6 πόντων. Ο Κέσελ με τρίποντο έκανε το 53-50, για να έρθει λίγο μετά ο Μπόλντς και μειώσει ξανά στους δύο (53-51). Ο Χάτσερ σκόραρε για το 55-51, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 56-51 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Αφινιασμένοι μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στην τέταρτη περίοδο και σκοράροντας κατά ρυπάς (0-11 σερί) μπήκαν σε θέση οδηγού με 57-62. Ο Χάτσερ «ξεκόλλησε” τους Θεσσαλονικείς για το 59-62, με τον Μπόλντς να απαντάει με 2/2 βολές για το 59-64.

Ο Σχορτσανίτης ισοφάρισε 64-64 και ακολούθησαν καλάθια εκατέρωθεν, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται πίσω με -2 (69-71) ο Γιανγκ σκόραρε για το 69-73 υπέρ του Λαυρίου. Ο Σόφο αστόχησε σε κρίσιμο δίποντο και στα 13” πριν τη λήξη ο Βασιλειάδης έκανε βήματα για να ακολουθήσει το τελικό 69-75.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 36-31, 57-51, 69-75

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 6 (1), Μαργαρίτης 8, Σχορτσανίτης 12, Ντούβνιακ 11 (3), Χάτσερ 14 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 12 (3), Κακαρούδης, Τσόχλας, Δέδας 4, Μάρκοβιτς 2, Κλάντον.

Λαύριο: Kέσελ 13 (1), Νίξον 6, Περράκης 6 (2), Μπάρλος 9 (1), Μπολντς 20 (3), Γιανγκ 8, Κρουμπάλι, Σακελλαρίου 8 (1), Γιαννακόπουλος 5 (1), Κακλαμανάκης.