Φοβερός Διαμαντίδης, σωτήρας Φελντέιν, Παναθηναϊκός-Μάλαγα 68-66

Ίδρωσε, καρδιοχτύπησε αλλά τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Ουνικάχα Μάλαγα. Οι «πράσινοι» μετά κόπων και βασάνων κατάφεραν να επιβληθούν των Ισπανών στο ΟΑΚΑ με 68-66 και να πάρουν έτσι την πρώτη τους νίκη για το Top – 16 της Euroleague. Στα χάι-λάιτ της βραδιάς, συμπεριλαμβάνονται, ο Δημήτρης Διαμαντίδης που σκαρφάλωσε ακόμα ψηλότερα στον πίνακα των all – time scorer της διοργάνωσης ξεπρνώντας τον J.R. Holden και το κρίσιμο τρίποντο του Φελντέιν στα 11.4» πριν το τέλος που έκρινε το ματς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα δίνοντας μεγάλη έμφαση στο να «πνίξουν» επιθετικά τους Ισπανούς και να φέρουν το ρυθμό του αγώνα στα μέτρα τους. Επιθετικά όμως αντιμετώπισαν πρόβλημα αφού δεν έβρισκαν ρυθμό και το 21-17 υπέρ τους στην πρώτη περίοδο, ήταν μάλλον πλασματικό, αφού οι παίκτες του εξάστερου υστερούσαν σε ταχύτητα στο δημιουργικό κομμάτι και στην εκτέλεση.

Ο Τζόρτζεβιτς προκειμένου να βρει λύσεις, δοκίμαζε συνεχώς σχήματα και πρόσωπα, με αποτέλεσμα στα μισά της δεύτερης περιόδου να έχει χρησιμοποιήσει και τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεση του. Οι κινήσεις όμως του Σέρβου δεν είχαν αντίκτυπο στο παρκέ, αφού η επίθεση συνέχισε να μην αποδίδει (αντιθέτως μάλιστα χειροτέρευε) και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι «πέταξαν στα σκουπίδια» το +7 (31-24) που απέκτησαν από τα μισά του δεκαλέπτου και μετά. Αυτό το «πελάγωμα» του Παναθηναϊκού εκμεταλλεύτηκαν ο Έντουιν Τζάκσον και ο Τζαμάρ Σμιθ, που ηγήθηκαν των επιθετικών προσπαθειών της Ουνικάχα, φερνοντάς τη πολύ κοντά στο σκορ στη λήξη του ημιχρόνου (37-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σμιθ πήρε φωτιά πετυχαίνοντας σερί πόντους (έφτασε τους 10 στην τρίτη περίοδο) και οι φιλοξενούμενοι είχαν μπει για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης.

Το δίδυμο των Διαμαντίδη και Καλάθη ανέλαβε να κάνει τη διαφορά για το «τριφύλλι», με τον Σάσα Πάβλοβιτς να σκοράρει δύο φορές πίσω από τη γραμμή των 6.75 για να δώσει αέρα 9 πόντων (48-39). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν τα παράτησαν και αντεπιτέθηκαν, με τον Τζαμάρ Σμίθ, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου, με δίποντο να μειώνει σε 58-55.

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με τον Σμιθ να σκοράρει για το 61-64 με κάτι περισσότερο από 5′ να απομένουν για τη λήξη και το παιχνίδι να γίνεται ροντέο. Το δίποντο του Πάβλοβιτς και οι 1/2 βολές του Διαμαντίδη έφεραν το ματς στο 64-64 στα 3′ πριν τη λήξη για να έρθει ο Γκιστ και με μία 1/2 βολές σε κρίσιμο σημείο να δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» είχαν την επαναφορά (στη δεύτερη χαμένη βολή του Γκιστ, ο Τόμας έχασε τη μπάλα) ο Διαμαντίδης βρήκε τον Φελντέιν και αυτός σκόραρε τους μοναδικούς του πόντους στον αγώνα με τρίποντο για το 68-66 στα 11.4»! Η τελευταία κοτοχή ήταν για τους φιλοξενούμενους αλλά ο Σμιθ απέτυχε να στείλει το ματς στην παράταση και έτσι ο Παναθηναϊκός κατέκτησε την πρώτη του νίκη στο Top – 16.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 37-33, 58-55, 68-66

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 6, Παππάς, Φελντέιν 7, Διαμαντίδης 17 (2), Γκιστ 7, Καλάθης 9, Παπαγιάννης 2, Κούζμιτς 6.

Μάλαγα (Πλάθα): Τζάκσον 8 (2), Ντίαθ 4, Χέντριξ 4, Τόμας 7, Ντίεθ 8, Σουάρεθ 3, Σμιθ 22 (3), Νέντοβιτς 2, Βάθκεθ 4, Νέλσον 4.