Έχασε έδαφος ο Παναθηναϊκός, ηττήθηκε από την Ούνικς στο Καζάν με 83-81

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται με +14 πόντους (40-54) στο 22ο λεπτό του αγώνα με την Ούνικς, αλλά πλήρωσε στη συνέχεια την χαλαρότητα στην άμυνα και ορισμένα λάθη των παικτών του και τελικά έφυγε ηττημένος από το Καζάν (83-81) για την 15η αγωνιστική της EuroLeague. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά το δίποντο που επιχείρησε ο Νίκολς στην εκπνοή βρήκε το στεφάνι.

Μετά από αυτή την ήττα οι «πράσινοι» βρέθηκαν εκτός πρώτης τετράδας στην βαθμολογία με το ρεκόρ τους να είναι στο 9-6. Στον Παναθηναϊκό στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα με τον Ολυμπιακό στις 6 Ιανουαρίου στο ΣΕΦ.

Ο Λάνγκφορντ ήταν αυτός που έκανε τη ζημιά στο «τριφύλλι», μαζί με τον Ουίλιαμς. Όταν βρήκαν ρυθμό και έφτασαν σε εύκολα καλάθια, η Ούνικς ροκάνισε τη διαφορά, λίγο πριν το τέλος πέρασε μπροστά στο σκορ και κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Το κακό για τον Παναθηναϊκό ήταν ο τρόπος που έχασε στο Καζάν, έχοντας το ματς στα χέρια του στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν το «τελείωσε» όταν έπρεπε. Και πήγε χαράμι και η καλή απόδοση του Νικ Καλάθη, που έκανε ρεκόρ καριέρας πετυχαίνοντας 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 35-44, 63-65, 83-81

Ούνικς Καζάν (Πασούτιν): Τζόνσον 5 (1), Αντίποφ 6 (2), Λάνγκφορντ 27 (3 τρ., 5 ασ.), Στολ, Παραχούσκι 4, Κολόμ 16 (2), Μπάνιτς 4, Βορόνοφ 2, Πάνιν, Ουίλιαμς 19 (9 ρ.).

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12 (1 τρ., 8 ρ.), Νίκολς 6 (2), Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 13 (1), Φώτσης, Φελντέιν 6, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 13 (1 τρ., 7 ρ.), Καλάθης 23 (6 ασ.).