Εξαιρετική η Εθνική πόλο γυναικών επιβλήθηκε 14-11 της Ισπανίας

Ακάθεκτη συνέχισε την πορεία της η Εθνική μας ομάδα στο πόλο γυναικών στο «Θέτις Καπ», επικρατώντας με 14-11 της Ισπανίας. Το ματς για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, κρίθηκε στην άψογη άμυνα στον παραπάνω παίκτη και τα μπλοκ, με τη Διαμαντοπούλου να κάνει σπουδαίο παιχνίδι.

Αρχικά, οι Ισπανίδες δυσκόλεψαν πολύ τα κορίτσια της «γαλανόλευκης» που στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου προηγούνταν με 3-2 στο σκορ. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Ταράγο ισοφάρισε σε 3-3, όμως οι παίκτριες του Σάκη Κεχαγιά έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 4-1 και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενες με 7-4.

Στο β’ ημίχρονο και σε μια προσπάθεια τους να μειώσουν το χάσμα και να πλησιάσουν, οι (τυπικά) γηπεδούχες έσφιξαν τις άμυνες και σε συνδυασμό με δύο πολύ τυχερά τέρματα από την Εσπάρ και την Φόρτσα έριξαν τη διαφορά στο γκολ.

Η απάντηση από τις Ελληνίδες ήρθε αμέσως, με τις Ξενάκη, Αβραμίδου και Ρουμπέση να βρίσκουν δίχτυα, ενώ η Ορτίθ απλά μείωσε σε 10-7 λίγο πριν την εκπνοή του οκταλέπτου. Στη συνέχεια, η Εθνική απλά αρκέστηκε στο να κάνει διαχείρηση του σκορ για το τελικό 11-14.

Ισπανία – Ελλάδα 11-14

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-4, 3-3, 4-4

Ισπανία: Μπ. Ορτίθ. 1, Μ. Ορτίθ 1, Ταράγο 2, Φόρτσα 3, Εσπάρ. Λόπεθ 2, Λέιτον.

Ελλάδα: Αβραμίδου 3, Ρουμπέση 3, Ελ. Πλευρίτου 1, Μανωλιουδάκη 1, Μ. Πλευρίτου, Τσουκαλά 2, Ξενάκη 3.