Εύκολη νίκη του Παναθηναϊκού στα Τρίκαλα, έχοντας το βλέμμα στη Λοκομοτίβ Κουμπάν

Εύκολη νίκη επί των Τρικάλων με 81-98 πέτυχε ο Παναθηναϊκός στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Οι «πράσινοι” πήραν διαφορά ακόμη και με 19 πόντους στην τρίτη περίοδο, αν και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 8. Ωστόσο δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο, με τον Παναθηναϊκό να κάνει ζέσταμα εν όψει του ερχόμενου αγώνα απέναντι στη Λοκομοτίβ Κουμπάν (17/3, 21:15), για το Top – 16 της Ευρωλίγκας.

Xωρίς τους Διαμαντίδη και Ουίλιαμς στη σύνθεση του, το «τριφύλλι” βρήκε χώρους και διαδρόμους απέναντι στις άμυνες ζώνης των Τρικαλινών. Εκμεταλλεύτηκαν με άψογο τρόπο την αδύναμη πλευρά που εμφανιζόταν στην περιφέρεια και με 4/6 τρίποντα αλλά και 5/9 δίποντα έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 21-31.

Oι Τρικαλινοί είχαν ένα φτωχό ροτέισον μόλις δέκα παικτών με τους Σόκο και Μπράουν να έχουν αναλάβει να τραβήξουν «κουπί”. Το χαμηλό ροτέισον όμως είχε ως συνέπεια την εύκολη κούραση που οδήγησε σε χαλαρές άμυνες, που με τη σειρά τους οδήγησαν στο 43-55 του ημιχρόνου και το +19 του Παναθηναϊκού (60-79) στην τρίτη περίοδο

Οι «πράσινοι” όμως χαλάρωσαν και αυτό έδωσε την ευκαιρία στα Τρίκαλα με δύο μικρά σερί (9-0 και 8-0) να πλησιάσουν στους -8 (73-81). Ο Χάντερ όμως αξιοποιώντας τα πικ εν ρολ έδωσε την αρχή για ένα επιμέρους 2-10, που σφράγισε το ματς υπέρ των πρασίνων με το τελικό 81-98.

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 43-55, 60-79, 81-98

Τρίκαλα: Σόκο 25 (1), Τσιάρας 2, Τζόουνς 13, Βίλιαμσον, Καλλές 5, Κάντουγκαν 11 (1), Τσιλούλης, Καλογιαννίδης, Μπράουν 20 (1), Βαρυτιμιάδης 5 (1).

Παναθηναϊκός: Γιάνκοβιτς 19 (3), Φελντέιν 9 (1), Γκιστ 12, Καλάθης 7 (2), Παπαγιάννης 7, Χέινς 15 (3), Χαραλαμπόπουλος 8 (1), Φώτσης 7 (1), Ραντούλιτσα 4, Χάντερ 10.