Έτοιμος για το τρεμπλ ο Ολυμπιακός, κατέκτησε το 15ο Κύπελλο της ιστορίας του

Το 15ο Κύπελλο της ιστορίας του πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στο βόλεϊ ανδρών, καθώς επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Κηφισιάς στον τελικό του φάιναλ 4 που διεξήχθη στη Γλυφάδα. Η νίκη ήρθε τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, με τους ερυθρόλευκους να εκμεταλλεύονται και την απουσία του Γιοβάνοβιτς, που κόστισε στην ομάδα της Κηφισιάς.

Ο Ολυμπιακός μετά την κατάκτηση του Λιγκ Καπ και του Κυπέλλου μέσα στη σεζόν φορτσάρει πλέον για τον τίτλο του πρωταθλήματος.

Οι Πειραιώτες, χρησιμοποιώντας άψογα το μπλοκ, κατάφεραν να ξεφύγουν με 9-5 στο ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο υπέπεσαν σε λάθη, που έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα των Βορείων Προαστίων να φτάσει στην ισοφάριση (9-9). Οι Κηφισιώτες μάλιστα, πήραν και κεφάλι στο σκορ με 13-15, όμως ο Σουλτανόπουλος, ο οποίος αναδείχθηκε και MVP του φάιναλ φορ, σημειώνοντας πέντε συνεχόμενους πόντους από το σερβίς έδωσε το πρώτο σετ στον Ολυμπιακό με 19-25.

Ο Κόβαλτσουκ, προσπαθούσε να δώσει λύσεις στην επίθεση και να καλύψει το κενό του Γιοβάνοβιτς αλλά χωρίς επιτυχία. Ο Κώστας Χριστοφιδέλης, προσπάθησε να πάρει την Κηφισιά στις πλάτες του και ως ένα βαθμό τα κατάφερε βοηθώντας να ανέβει και η υπόλοιπη ομάδα, με το σετ να πηγαίνει πόντο-πόντο. Ο Κοκινάκης όμως, έστειλε τη μπάλα άουτ στην προσπάθεια του για μπλοκ και έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στον Ολυμπιακό (11-13). Η Κηφισιά δεν τα παράτησε, από 18-23 μείωσε σε 23-24, όμως οι Πειραιώτες δεν ζορίστηκαν και πήραν και το δεύτερο σετ.

Η επιεικώς μέτρια απόδοση από Ρουμελιώτη και Μπίσετ, δεν επέτρεψε στην Κηφισιά να μπορέσει να κοντράρει τον Ολυμπιακό και να διεκδικήσει το τρίτο σετ, ενώ ο Σπίνου «έλυνε και έδενε” πάνω από το φιλέ. Ο Σουλτανόπουλος με μπλοκ έκανε το 22-19, με τον Ρουμελιώτη να κάνει λάθος σε σερβίς με το σκορ στο 22-24 και να χαρίζει την κούπα στον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 19-25, 23-25, 22-25

ÊÇÖÉÓÉÁ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ ÔÅËÉÊÏÓ (ÖÁÉÍÁË ÖÏÑ ÊÕÐÅËËÏÕ 2015-2016)