Ερυθρόλευκη γιορτή στο Βελιγράδι! (pics-video)

Το πάρτι στις εξέδρες του γηπέδου «Μαρακανά» του Βελιγραδίου είχε στηθεί από νωρίς και ήταν ερυθρόλευκο. Ερυθρός Αστέρας και Ολυμπιακός πρόσφεραν όμορφο θέαμα στο φιλικό παιχνίδι που έληξε ισόπαλο 2-2, με γκολ των Ερνάνι και Κασάμι για τους Πειραιώτες, Όρλαντιτς και Κατάι για τους Σέρβους και ένα δοκάρι για κάθε ομάδα με τους Κατάι και Ντουρμάζ.

Οι δεσμοί φιλίας μεταξύ των δύο συλλόγων είναι ισχυροί και αποτυπώθηκε για ακόμα μια φορά στις αντιδράσεις των οπαδών (υπήρχαν και αρκετοί Έλληνες στις εξέδρες) αλλά και των διοικήσεων των δύο ομάδων. Ο Ολυμπιακός έπειτα από 22 χρόνια επέστρεψε στο Βελιγράδι (τελευταία φορά ήταν το 1994, μετά το τέλος του εμπάργκο στη Σερβία) και έπαιξε το φιλικό κόντρα στον Αστέρα που, κατά πολλούς, θεωρείτο ως τεστ ενόψει του τελικού του Κυπέλλου με την ΑΕΚ.

Ο Μάρκο Σίλβα δοκίμασε στο πρώτο ημίχρονο την ενδεκάδα που έχει στο μυαλό του για τον τελικό, με εξαίρεση την παρουσία του Πουλίδο αντί του Ιντέγε που δεν ταξίδεψε με την αποστολή στο Βελιγράδι καθώς είναι τραυματίας. Ο Πορτογάλος προπονητής έκανε αλλαγές και δοκιμές στο δεύτερο ημίχρονο και λογικά προβληματίστηκε από τα αρκετά λάθη που παρουσιάστηκαν στο ανασταλτικό κομμάτι.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα Σαλίνο, Μαζουακού, Ντα Κόστα και Μποτία, στα χαφ Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, μπροστά τους ο Φορτούνης, αριστερά ο Ερνάνι, δεξιά ο Φουστέρ και φορ ο Πουλίδο.

Ο Φορτούνης ήταν εκείνος που έκανε την ασίστ στον Ερνάνι (39´) για το γκολ της ισοφάρισης (1-1), καθώς ο Ερυθρός Αστέρας είχε προηγηθεί (36′) με πλασε του Όρλαντιτς. Νωρίτερα, ο Κατάι είχε σουτ στο δοκάρι.

Ο Σίλβα στο ξεκίνημα του β´ ημιχρόνου έκανε έξι αλλαγές και ο Ολυμπιακός παρατάχτηκε με τους Καπίνο, Σαλίνο, Μαζουακού, Μποτία, Σιόβα, Κασάμι, Καμπιάσο, Ντομίνγκεζ, Πάρντο, Ερνάνι και Σεμπά.

Ο Ερυθρός Αστέρας όμως πήρε πάλι το προβάδισμα στο σκορ (53´) με πλασέ του πρώην παίκτη της πειραϊκής ομάδας Αλεξάνταρ Κατάι που νίκησε τον Καπίνο (2-1), αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε άμεσα (56´) με κεφαλιά του Κασάμι (2-2).

Στο 62´ μπήκε στον αγώνα ο Ζντιέλαρ που αποθεώθηκε από τους συμπατριώτες του, ενώ λίγο αργότερα ο Ντουρμάζ είχε σουτ στο δοκάρι του Κάχριμαν.

Στο τέλος του παιχνιδιού οι παίκτες των δύο ομάδων έφυγαν αγκαλιασμένοι από τον αγωνιστικό χώρο, ενώ οι οπαδοί στις εξέδρες τραγουδούσαν στα ελληνικά και στα σερβικά το γνωστό σύνθημα «είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό».

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Κάχριμαν, Πέτκοβιτς, Λούκοβιτς, Λε Ταλέκ, Κατάι, Πλάβσιτς, Γκλεν, Σρνιτς, Ρέντουλιτς, Λουίς Ιμπάνιεθ, Όρλαντιτς. Έπαιξαν και οι Ρίστιτς, Γκρούγιτς, Μίτσελ, Γκάβριτς, Ράτσιτς, Βιέιρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο (46 Καπίνο), Σαλίνο (77 Μπουχαλάκης), Μασουακού (77 Τσιμίκας), Μποτία (79 Βούρος), Ντα Κόστα (46 Σιόβας), Μιλιβόγεβιτς (46 Κασάμι), Καμπιάσο (62 Ζντιέλαρ), Φορτούνης (46 Τσόρι), Ερνάνι (62 Ντουρμάζ), Φουστέρ (46 Πάρντο), Πουλίδο (46 Σεμπά).

ÂÑÅÍÔÆÏÓ ÐÁÍÔÅËÉÔÓ ÌÁÑÉÍÁÊÇÓ  ÅÑÕÈÑÏÓ ÁÓÔÅÑÁÓ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ (ÖÉËÉÊÏ)