Επιβλητικός ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ στο «PAOK Sports Arena»

Αξιοποιώντας το καλό σερβίς σε συνδυασμό με το εξαιρετικό μπλοκ – άμυνα, ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 σετ του ΠΑΟΚ (25-21, 12-25, 22-25, 22-25) στο «PAOK Sports Arena», παραμένοντας έτσι μόνο πρώτος στην βαθμολογία της Volley League.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τις 9 νίκες σε 10 αγώνες, είναι το μεγάλο φαβορί για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος και παράλληλα «έσπασαν» το αρνητικό σερί που είχαν στην έδρα του «Δικέφαλου».

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και πήρε το πρώτο σετ με 25-21. Οι φωνές του προπονητή του Ολυμπιακού, Πιάτσα, αφύπνισαν τους «ερυθρόλευκους» που κατέκτησαν εύκολα το δεύτερο σετ με 25-12.

Στο τρίτο σετ έγινε «μάχη», οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο, αλλά ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία και επικράτησε με 25-22. Το ίδιο συνέβη και στο τέταρτο σετ, με τους Πειραιώτες να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο φινάλε (22-25) κερδίζοντας και το ματς (1-3).

Ο Έγκλεσκαλνς, ο Όγκουρτσακ και ο Φιλίποφ ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν από πλευράς Ολυμπιακού, ενώ από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκαν ο Σεπέδα και ο Χιμένες.