Επική ανατροπή του Ολυμπιακού 3-2 την Μπούρσα – Το Μ. Σάββατο για το τρόπαιο στην Προύσα

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2, έκανε την ανατροπή, επικράτησε 3-2 σετ της Μπούρσα στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στον πρώτο τελικό του CEV Challenge Cup και πηγαίνει στην Τουρκία για την διεκδίκηση του τροπαίου.

Οι ερυθρόλευκες το Μεγάλο Σάββατο στην Προύσα θέλουν νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να πάρουν το Κύπελλο, ενώ αν ηττηθούν με 3-2 σετ, όλα θα κριθούν στο χρυσό σετ. Η Μπούρσα για να κατακτήσει το τρόπαιο θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα του αγώνα, έχασε τα δύο πρώτα σετ από τις Τουρκάλες, αλλά στη συνέχεια τα κορίτσια των Πειραιωτών αντέδρασαν και βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψουν και να κατακτήσουν την νίκη.

Η Μαλασάι και η Λαζάρεβιτς ανέβασαν την απόδοσή τους, όπως και η Λαμπρούση, ενώ η πίεση στο σερβίς έφερε αποτέλεσμα, με συνέπεια ο Ολυμπιακός να πάρει το τρίτο σετ με 25-20. Οι Ερυθρόλευκες εκμεταλλεύτηκαν το τάιμινγκ και τα λάθη των παιτριών της Μπούρσα και στο τέταρτο σετ επιβλήθηκαν με 25-19 φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Ο κόσμος στις εξέδρες έδωσε φτερά στις αθλήτριες των Πειραιωτών, οι οποίες με άλλο αέρα και ψυχολογία, κατάφεραν να κερδίσουν στο τάι μπρέικ ολοκληρώνοντας τη μεγάλη ανατροπή.

Τα σετ: 18-25, 15-25, 25-20, 25-19, 15-10

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8, Λαζάρεβιτς 14, Μαλασάι 15, Λαμπρούση 10, Χριστοδούλου 6, Χίπε 20, λ. Κονόμι / Βλαχάκη 2, Τέζα.

ΜΠΟΥΡΣΑ (Ντε Μπράντ): Γιλντιρίμ 5, Σορόγλου 15, Κιρντάρ 4, Ντα Σίλβα 19, Πρόκοπιτς 15, Χόρβατ 18, λ. Τσιχάν / λ. Σαριόγλου, Ίντσε 2, Χατίπογλου 1, Μπασνάκοβα, Τανίλ.