Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε – Νίκη στην παράταση για τον Παναθηναϊκό

Το black out στο τελευταίο εξάλεπτο της κανονικής περιόδου του αγώνα λίγο έλειψε να στοιχίσει στον Παναθηναϊκό, ο οποίος τελικά πήγε το παιχνίδι στην παράταση επικρατώντας της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 83-75 στο ΟΑΚΑ για την 6η αγωνιστική της EuroLeague.

Πρώτος σκόρερ και καλύτερος παίκτης των «πρασίνων» ήταν ο Κρις Σίνγκλετον με 26 πόντους (3 τρίποντα) κάνοντας ατομικό ρεκόρ, ενώ καλοί ήταν και οι Γκιστ (12 πόντοι), Καλάθης (13 πόντοι).

Από την Μακάμπι πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Γκάουντλουκ που είχε 14 πόντους, ενώ οι Ισραηλινοί είχαν άλλους δύο παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, τους Ζίρμπες (12) και Σμιθ (11).

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 4-2 στην EuroLeague διατηρώντας το αήττητο στο ΟΑΚΑ, αλλά έπαιξε με τη φωτιά μέχρι να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα στο ματς με τη Μακάμπι. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 25´ με 16 πόντους διαφορά (46-30), αλλά αυτή εξανεμίστηκε μέσα σε επτά λεπτά, αφού οι ισραηλινοί μείωσαν στο καλάθι (52-50) στο 32´.

Στο τελευταίο εξάλεπτο του ματες οι παίκτες του Πασκουάλ τα έκαναν όλα λάθος στην επίθεση και έδωσαν το δικαίωμα στη Μακάμπι να πάρει το προβάδισμα στο σκορ (64-67). Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πάρουν και τη νίκη αφού αστόχησαν σε δύο λέι απ και στο τέλος ο Γκιστ κατάφερε και έστειλε το ματς στην παράταση (67-67).

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο έξτρα πεντάλεπτο, οι παίκτες έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ επικρατώντας των αντιπάλων τους. Τώρα, το μυαλό των παικτών του Πασκουάλ είναι στα παιχνίδια με την Ρεάλ στη Μαδρίτη και δύο ημέρες αργότερα με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 35-28, 52-43, 67-67 (κ.α.), 83-75 (παρ.)

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 26 (3), Νίκολς 9 (1), Ρίβερς 6, Μποχωρίδης 6 (2), Φώτσης 2, Παππάς, Φελντέιν 4, Γκιστ 12 (2), Μπουρούσης 5, Καλάθης 13 (1).

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Γκάουντλοκ 14 (2), Ραντ 3 (1), Σίλι 6, Σμιθ 11 (1), Πνίνι 3 (1), Οχαγιόν 3 (1), Ουίμς 15 (2), Αλεξάντερ, Άιβερσον 8, Ζίρμπες 12.

ÓÉÍÃÊËÅÔÏÍ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÌÁÊÁÌÐÉ (ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2016-2017)