Εντυπωσιακή πρεμιέρα στο Πανευρωπαϊκό η Ελλάδα 64-41 την Κροατία

Με πρωταγωνιστές τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο που πέτυχε 17 πόντους και τον Γιώργο Παπαγιάννη που έβαλε 12 πόντους και ήταν εξαιρετικός αμυντικά, η Εθνική Εφήβων επικράτησε 64-41 της Κροατίας, ξεκινώντας με εντυπωσιακό τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Βόλο. Πλέον η Εθνική Ελλάδας με νίκη επί της Λιθουανίας την Παρασκευή (27/7), στις 21:00, «κλειδώνει» την πρώτη θέση στον 4ο όμιλο.

Οι Έφηβοι του Ηλία Παπαθεοδώρου επέβαλαν τον ρυθμό τους από το ξεκίνημα της αναμέτρησης αποκτώντας από το πρώτο δεκάλεπτο διαφορά 11 πόντων (18-7). Στο ημίχρονο η Ελλάδα, χάρη στην καλή άμυνα και την αποτελεσματική επίθεση ήταν ήδη στο +15 (38-23) και τελικά εκτόξευσε την διαφορά στους +23 πόντους στο τέλος του αγώνα (64-41).

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 38-23, 58-33, 64-41.

Ελλάδα: Λούντζης 3, Ντουζίδης 4, Μιλεντίγιεβιτς 3 (1), Φλιώνης 5 (1), Μιχαλούτσος, Μουράτος 4, Σκουλίδας 6, Χρηστίδης 8, Δίπλαρος, Σκορδάς 2, Παπαγιάννης 12 (8 ριμπ., 4 κοψ.), Χαραλαμπόπουλος 17 (1).

Κροατία: Σκόκνα 9 (1), Κάλαϊτζιτς 7 (1), Ντούμπελι, Μπάτζιμ 4, Κάλπιτς 2, Τσόλακ, Μίκσιτς, Μπούλιεβιτς, Προλέτα, Ζούμπατς 8 (18 ριμπ.), Βρκιτς 9 (1), Λιούμπισιτς.