Εκπληκτική «εκτέλεση» με τακουνάκι από τον Μήτρογλου (video)

Συνεχίζει ακάθεκτος στην Πορτογαλία ο Κώστας Μήτρογλου. Ο διεθνής Έλληνας σέντερ φορ οδήγησε στη νίκη τη Μπενφίκα κόντρα στην Αρούκα με σκορ 3-1 στο «Ντα Λουζ», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι «Αετοί» της Λισαβόνας με αυτή τη νίκη ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Μπενφίκα άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Πίτσι (1-0) και στο 19’ ο Κώστας Μήτρογλου με εκπληκτικό τακουνάκι πάνω στην κίνηση «κλείδωσε» τη νίκη (2-0). Το τρίτο γκολ πέτυχε ο Ζόνας στο 67’ (3-0), ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-1 με τον Βελάσκες στις καθυστερήσεις του αγώνα (91’).

Πλέον η Μπενφίκα βρίσκεται στην κορυφή έχοντας 46 βαθμούς, έναν περισσότερο από την Σπόρτινγκ (45) που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο αυτό στην έδρα της Πάσος Φερέιρα.