Έχει πολλή δουλειά ο Σκίμπε – Ήττα της Εθνικής 1-0 από την Αυστραλία με γκολ του Λέκι στο 93´ (pics-video)

Η Εθνική Ελλάδας γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Αυστραλία στο «ΑΝΖ Stadium» του Σίδνεϊ με γκολ του Λέκι στο 93ο λεπτό στην πρώτη φιλική αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων (θα ακολουθήσει και δεύτερη, την Τρίτη στη Μελβούρνη). Οι γηπεδούχοι που ήταν καλύτεροι στο ματς είχαν και δοκάρι (81´) με τον Σένσμπερι, ενώ τους ακυρώθηκε γκολ του Κέιχιλ (89´) καθώς ο επόπτης υπέδειξε πως η μπάλα είχε περάσει άουτ στην εκτέλεση κόρνερ του Γκέρσμπαχ.

Για την «γαλανόλευκη» αποτελεί ένα καλό μάθημε ενόψει των προκριματικών αγώνων του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2018, με τον Μίχαελ Σκίμπε να έχει πολλή δουλειά μπροστά του για να επαναφέρει την Εθνική σε υψηλό επίπεδο. Αποχώρησε τραυματίας ο Ορέστης Καρνέζης.

Η Εθνική δεν κατάφερε να απειλήσει στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, ενώ για ένα ακόμη αγώνα δέχτηκε γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Σίγουρα οι διεθνείς επηρεάστηκαν από τη διαφορά της ώρας, όπως και το γεγονός ότι οι περισσότεροι μόλις ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους με τις ομάδες του και είναι κουρασμένοι.

Ο Σκίμπε είδε τον Ορέστη Καρνέζη να αποχωρεί νωρίς από το παιχνίδι (15´) λόγω τραυματισμού (συγκρούστηκε με τον Γιέντινακ στον αέρα), αλλά ο Στέφανος Καπίνο που πέρασε στον αγώνα πραγματοποίησε πολλές και σωτήριες αποκρούσεις λυγίζοντας μόνο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Ράιαν, Γκέρια, Σένσμπερι, Ντέγκενεκ, Σμιθ (81′ Ίρβιν), Τζέντινακ, Μίλιγκαν (81′ Γκέρσμπαχ), Μόουι (60′ Ρόγκιτς), Κρούζε (60′ Λέκι), Μπερνς (72΄Κέιχιλ), Γιάννου (72′ Οικονομίδης).

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης (15’ Καπίνο), Οικονόμου, Σταφυλίδης, Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης, Μανιάτης, Γιαννιώτας (73’ Αραβίδης), Χριστοδουλόπουλος (46’ Μπακασέτας), Σάμαρης (56’ Ταχτσίδης), Βέλλιος και Διαμαντάκος (46’ Χολέμπας).