Έφτασαν τους 65 τα μέλη της ελληνικής αποστολής για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο

Την παρουσία τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο εξασφάλισαν η Σοφία Μπεκατώρου και ο Μιχάλης Πατενιώτης, ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στην ιστιοπλοΐα.

Το NACRA 17 των δύο Ελλήνων με το πέρας της 15ης σταδιοδρομίας έφτασε στη 16η θέση με 246 βαθμούς ποινής, έχοντας πίσω του τους Ρώσους με 151 πόντους στη 17η θέση και ακολουθούσαν Νορβηγοί και Σουηδοί στην 18η και 19η θέση με 255 και 264 βαθμούς αντίστοιχα.

Μετά λοιπόν και από αυτή την πρόκριση η ελληνική αποστολή μετρά 65 μέλη, με τη Σοφία Μπεκατώρου να συμμετάσχει για τέταρτη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες, σε τρεις διαφορετικές κατηγορίες.

bekatorou-628x417

Η αποστολή μέχρι στιγμής έχει ως εξής:

Στίβος

Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ)

Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)

Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ)

Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.)

Μαρία Μπελιμπασάκη (200μ.)

Αντώνης Μάστορας (ύψος)

Κώστας Μπανιώτης (ύψος)

Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια)

Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ (50χλμ. και 20χλμ. βάδην)

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. βάδην)

Δέσποινα Ζαπουνίδου (20χλμ. βάδην)

Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (δίσκος)

Σοφία Ρήγα (μαραθώνιος)

Ράνια Ρεμπούλη (μαραθώνιος)

Μερούσης Χριστόφορος (μαραθώνιος)

Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν)

 

Κολύμβηση

Κριστιάν Γκολομέεφ (50μ. και 100μ. ελεύθερο)

Στέφανος Δημητριάδης (200μ. πεταλούδα)

Οδυσσέας Μελαδίνης (50μ. ελεύθερο)

Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μεικτή ατομική)

Παναγιώτης Σαμιλίδης (100μ. και 200μ. πρόσθιο)

Νόρα Δράκου (50μ. ελεύθερο)

Άννα Ντουντουνάκη (100μ. πεταλούδα)

Απόστολος Χρήστου (100μ. και 200μ. ύπτιο)

Δημήτρης Κουλούρης (200μ. πρόσθιο)

Σπύρος Γιανιώτης (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)

Κέλυ Αραούζου (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)

 

Υδατοσφαίριση

Εθνική ανδρών

 

Ιστιοπλοΐα

Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:Χ)

Τζέλη Σκαρλάτου (RS:Χ)

Παύλος Καγιαλής (470)

Παναγιώτης Μάντης (470)

Γιάννης Μιτάκης (Φιν)

Σοφία Μπεκατώρου – Μιχάλης Πατενιώτης (Nάκρα 17)

 

Σκοποβολή

Άννα Κορακάκη (αεροβόλο πιστόλι)

Ευθυμης Μίττας (σκητ)

 

Ξιφασκία

Βάσω Βουγιούκα (σπάθη)

 

Κωπηλασία

Κατερίνα Νικολαΐδου (διπλό σκιφ)

Σοφία Ασουμανάκη (διπλό σκιφ)

Γιάννης Χρήστου (τετράκωπος)

Γιώργος Τζιάλας (τετράκωπος)

Διονύσης Αγγελόπουλος (τετράκωπος)

Γιάννης Τσίλης (τετράκωπος)

 

Γυμναστική

Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη)

Βαρβάρα Φίλιου (ρυθμική)

 

Ποδηλασία

Γιάννης Ταμουρίδης (δρόμος)

Χρήστος Βολικάκης (πίστα)

 

Τζούντο

Ηλίας Ηλιάδης (90κ.)

Ρομάν Μουστόπουλος ή Αλέξης Ντανατσίδης (81κ.)

 

Πινγκ πονγκ

Παναγιώτης Γκιώνης

 

Συγχρονισμένη κολύμβηση

Ευαγγελίδα Πλατανιώτη, Εβελίνα Παπάζογλου ή Ευαγγελία Κουτίδη

Print Friendly, PDF & Email

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here