ΕΦΚΑ: Σε ισχύ η πλατφόρμα για τα «μπλοκάκια»-Εκδόθηκε η εγκύκλιος

Σε λειτουργία τέθηκε η πλατφόρμα για τη διαχείριση συμβάσεων, από τις οποίες προκύπτει υποχρέωση έκδοσης Δελτίου Παροχής Υπηρεσιών (ΔΠΥ – μπλοκάκια).

Η πλατφόρμα, που βρίσκεται στην ιστοσελίδα του Ενιαίου Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης (ΕΦΚΑ), αποτελείται από δύο επιμέρους εφαρμογές:

  1. Διαχείριση συμβάσεων από τις οποίες προκύπτει υποχρέωση έκδοσης ΔΠΥ (παρ. 9, αρ. 39, Ν.4387/2016).
  2. Ενημέρωση ασφαλισμένων για συμβάσεις παρ. 9, αρ. 39, Ν.4387/2016 (ΔΠΥ).

Παράλληλα εκδόθηκε η εγκύκλιος του ΕΦΚΑ για την ασφάλιση που θα υπόκεινται παλαιοί και νέοι ασφαλισμένοι οι οποίοι αμείβονται με δελτίο παροχής υπηρεσιών.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την εγκύκλιο, από 01.01.2017, στα πρόσωπα, παλαιούς και νέους ασφαλισμένους, που έχουν ιδιότητα ή ασκούν δραστηριότητα, για την οποία υπάγονται ή θα υπάγονταν, σύμφωνα με τις γενικές ή ειδικές ή καταστατικές διατάξεις, όπως ίσχυαν ως την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, στην ασφάλιση φορέων του ΕΦΚΑ, τα οποία αμείβονται με δελτίο παροχής υπηρεσιών και για τους οποίους προκύπτει ότι το εισόδημά τους προέρχεται από την απασχόληση τους σε ένα ή και δύο πρόσωπα (φυσικά και νομικά), εφαρμόζονται αναλογικά ως προς το ύψος, τον τρόπο υπολογισμού και τον υπόχρεο καταβολής της εισφοράς, οι διατάξεις του άρθρου 38 του ίδιου νόμου.

Πεδίο εφαρμογής?Πρόσωπα που εντάσσονται

Σύμφωνα με την παραπάνω διάταξη, για τα πρόσωπα που έχουν ιδιότητα ή ασκούν δραστηριότητα, βάσει της οποίας υπάγονταν ή θα υπάγονταν στην ασφάλιση του τ. ΟΑΕΕ, του τ. ΕΤΑΑ ή του τ. ΕΤΑΠ-ΜΜΕ, σύμφωνα με τις καταστατικές διατάξεις αυτών, όπως ίσχυαν, πριν από την ένταξή τους στον ΕΦΚΑ, το συνολικό ποσό εισφοράς κύριας σύνταξης, ο τρόπος υπολογισμού, καθώς και ο υπόχρεος καταβολής της εισφοράς προσδιορίζονται από τις διατάξεις του άρθρου 38 του ως άνω νόμου, εφόσον το εισόδημά τους προέρχεται από την απασχόλησή τους σε ένα ή και σε δύο πρόσωπα (φυσικά ή νομικά).

Ειδικότερα, σύμφωνα με τις παραπάνω κατηγορίες, περιλαμβάνονται, όσοι:

  • Απασχολούνται σε έναν ή έως δύο αντισυμβαλλόμενους?εργοδότες και αμείβονται αποκλειστικά με ΔΠΥ
  • Απασχολούνται σε έναν εργοδότη ως μισθωτοί και προσφέρουν υπηρεσίες σε άλλον/άλλους και μέχρι δύο αντισυμβαλλόμενους-εργοδότες, για τις παρεχόμενες με ΔΠΥ υπηρεσίες
  • Απασχολούνται σε έναν εργοδότη και προσφέρουν στον ίδιο εργοδότη διαφορετικές υπηρεσίες, μέσω ΔΠΥ

Μπορείτε να δείτε όλη την εγκύκλιο εδώ: EGK_17-28_03_2017

Print Friendly, PDF & Email

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here