Δυσκολεύει η πρόκριση για τον Ολυμπιακό, έχασε ματς και διαφορά στη Βαρκελώνη

Βαριά ήττα με 82-66 υπέστη ο Ολυμπιακός στην Βαρκελώνη από την Μπαρτσελόνα, για την 8η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Top – 16 της Euroleague. Oι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν μόνο την πρώτη περίοδο και στη συνέχεια υπέκυψαν στις αδυναμίες τους και τις ορέξεις των Καταλανών. Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και καθάρισαν το παιχνίδι την τρίτη περίοδο, μετατρέποντας το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα σε διαδικαστικού χαρακτήρα, καλύπτοντας παράλληλα και τη διαφορά των 12 πόντων με την οποία είχαν χάσει στο ΣΕΦ.

Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Περπέρογλου με 16 πόντους, με τους Ισπανούς να έχουν συνολικά πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Από τον Ολυμπιακό, «διασώθηκε» μόνο ο Χάκετ (16π), και ακολούθησε ο Πρίντεζης με 12π, ενώ ο Σπανούλης δεν ξανασκόραρε μετά τους 11π που πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο.

Η ήττα αυτή, βούλιαξε τους Πειραιώτες στην 6η θέση της βαθμολογίας, με ρεκόρ 3-5 και το όνειρο της πρόκρισης πλέον φαντάζει όλο και πιο μακρινό.

Με τον Βασίλη Σπανούλη να μπαίνει ζεστός στον αγώνα και να έχει 3/3 δίποντα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα με πέντε πόντους (3-8), ενώ ο Χάντερ μαζεύοντας ο ίδιος το ριμπάουντ έπειτα από άστοχο σουτ του, έκανε το 3-10. O Nαβάρο με μία από τις γνωστές του «μπομπίτες» από τα 6.75 μείωσε 6-10, όμως ο Πρίντεζης απάντησε και αυτός με τρίποντο για το +7 των ερυθρολεύκων (6-13).

O πρώην παίκτης των Πειραιωτών, Στράτος Περπέρογλου με 2/2 βολές έριξε τη διαφορά στους τρεις (10-13), για να έρθει ξανά ο Πρίντεζης και να κάνει το 10-16. Οι Καταλανοί δεν το έβαλαν κάτω και έφτασαν την διαφορά στον πόντο (16-17), ο Χάκετ έδωσε ανάσα στους φιλοξενούμενους, όμως δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή της περιόδου ο Σάμουελς με γκολ-φάουλ ισοφάρισε σε 19-19.

H Mπαρτσελόνα πήρε το πρώτο της προβάδισμα στον αγώνα με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, δια χειρός Ρίμπας (22-19), ο Αγραβάνης όμως απάντησε αμέσως για το 22-22. Ο έταιρος πρώην ερυθρόλευκος Τζόι Ντόρσεϊ έκανε το 26-23 και στην επόμενη κατοχή ο Ολυμπιακός έμεινε με τη μπάλα στα χέρια εξαντλώντας το χρόνο της επίθεσης. Ο Μάντζαρης, όμως, έπαιξε φοβερή άμυνα πάνω στον Αρόγιο αναγκάζοντας τον σε λάθος και έδωσε την ευκαιρία στον Σπανούλη να φέρει τη διαφορά στην κόψη (26-25).

O Ρίμπας ήταν αυτός που με δικούς του πόντους κρατούσε σταθερά μπροστά τoυς μπλαουγκράνα (32-26), για να έρθει ο Ναβάρο και να δώσει +7 στους γηπεδούχους (35-28) ενώ ο Αρόγιο έκανε το 37-28 ύστερα από αξαιρετική άμυνα και κλέψιμο του Ρίμπας πάνω στον Χάκετ. O Σπανούλης έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό για το 37-30, όμως ο Περπέρογλου με τρίποντο ανέβασε για πρώτη φορά στον αγώνα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (40-30), με τον Σατοράνσκι να κάνει το 42-31. Πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λέξη του ημιχρόνου, ο Ναβάρο με τρίποντο έγραψε το 45-31, δίνοντας πολύ ισχυρό προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με σπασμένα φρένα στο β’ ημίχρονο και ο Τόμιτς με δικό του καλάθι ανέβασε για πρώτη φορά στον αγώνα τη διαφορά στους 16 (49-33) και λίγο αργότερα ο Όλεσον με τρίποντο έκανε το +17 (52-35). O εκνευρισμός και η θολούρα του Ολυμπιακού μεγάλωνε, κάτι που φάνηκε όταν ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο και αμέσως μετά τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία.

Ο Περπέρογλου με δύο «κολλητά» τρίποντα έδωσε +23 στους Καταλανούς (58-35), την ίδια ώρα που ο Χάκετ έδινε κάποιους πόντους θέλοντας να μαζέψει τη διαφορά και να ξαναβάλει τον Ολυμπιακό όπως μπορούσε στο παιχνίδι. Ο Σατοράνσκι συνέχιζε να εκτελεί από παντού, ενώ ο Ντόρσεϊ έβαλε μπροστά με 25 πόντους τους γηπεδούχους (66-41) και ο ίδιος με 1/2 βολές έκανε το 71-47 της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος, ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται άνετα το σκορ και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν την διαφορά. Κάτι που κατάφεραν με τον Στρόμπερι που με τρίποντο έκανε το 79-64 και τον Χάκετ με βολές να κάνει το 81-66. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ναβάρο με 1/2 βολές 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 45-31, 71-47, 82-66

Μπαρτσελόνα: Ντόλμαν, Ντόρσεϊ 12 (8ρ), Ρίμπας 6, Ναβάρο 13 (2), Σατοράνσκι 14 (2), 4ρ, 5ασ, Σάμουελς 11, Όλεσον 4, Αρόγιο 2, Περπέρογλου 16 (3) 6ρ.

Ολυμπιακός: Τζόνσον-Όντομ 3, Χάντερ 5 (7ρ), Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 11, Στρόμπερι 3, Μιλουτίνοβ 2, Πρίντεζης 12 (7ρ), Αγραβάνης 9, Μάντζαρης, Χάκετ 16 (2), Παπανικολάου 1, Αθηναίου.