Δεύτερη νίκη Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού (73-69) μέσα σε 11 ημέρες

Έντεκα ημέρες μετά την επικράτησή του στο ματς του Κυπέλλου στο ΣΕΦ, ο Παναθηναϊκός κέρδισε πάλι τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά με 73-69 στο ΟΑΚΑ για τη 2η αγωνιστική της Basket League και απέκτησε το πλεονέκτημα για την πρώτη θέση στη βαθμολογία στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Οι Ερυθρόλευκοι πίστεψαν ότι θα πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα μόλις απέκτησαν διαφορά +15 πόντων (15-30 στο 8’17»), αλλά οι Πράσινοι έκλεισαν την ψαλίδα και στην τέταρτη περίοδο κατάφεραν να κερδίσουν τον αγώνα.

Καθοριστικό ρόλο για τον Παναθηναϊκό στην εξέλιξη του ματς και στη νίκη έπαιξαν οι Κούζμιτς, Φώτσης, Φελντέιν (2/2 τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο) και ο έμπειρος Δημήτρης Διαμαντίδης.

Από τον Ολυμπιακό, οι 7 πόντοι και οι 10 ασίστ του Σπανούλη δεν έφτασαν, ούτε η καλή παρουσία των Πρίντεζη και Παπαπέτρου που πέτυχαν από 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-32, 41-43, 56-55, 73-69

Ανά δεκάλεπτο: 18-32, 23-11, 15-12, 17-14

Τα ομαδικά στατιστικά:

Παναθηναϊκός: 22/43δ (51%), 6/18τρ (33%), 11/16β (68%), 38 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 17 λάθη, 12 κλεψίματα

Ολυμπιακός: 14/29δ (48%), 8/24τρ (33%), 17/23β (73%), 33 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 18 λάθη, 9 κλεψίματα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10, Φελντέιν 12 (2τρ.), Γκιστ 7, Καλάθης 2, Κούζμιτς 8, Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης 11 (2), Ραντούλιτσα 11, Διαμαντίδης 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 13 (3τρ.), Σπανούλης 7 (1τρ., 10ασ.), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 13 (1), Μάντζαρης 8 (2), Γιανγκ 6, Στρόμπερι 4, Αγραβάνης.