Δεκάλεπτο μπλακ άουτ, Ρεάλ Σοσιεδάδ-Παναθηναϊκός 3-0 (video)

Ο Παναθηναϊκός υπέστη μπλακ άουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα στο «Ανοέτα» με συνέπεια να γνωρίσει βαριά ήττα από την Ρεάλ Σοσιεδάδ με σκορ 3-0. Οι Πράσινοι πλήρωσαν τα λάθη και τις επιπολαιότητες στην άμυνα, αλλά και την αδυναμία τους στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Οι Βάσκοι είχαν την κατοχή της μπάλας, δημιούργησαν ευκαιρίες και έφθασαν στη νίκη, σε μια φιλική αναμέτρηση στην οποία ο Γιάννης Αναστασίου είχε την ευκαιρία να βγάλει πολλά χρήσιμα συμπεράσματα.

Μέχρι το 80´ ο Παναθηναϊκός είχε σταθεί σχετικά καλά απέναντι στην ισπανική ομάδα, αλλά ως γνωστό τα παιχνίδια τελειώνουν με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Τα λάθη στην αμυντική λειτουργία του «Τριφυλλιού» προς το τέλος του αγώνα ήταν εμφανή και επέτρεψαν στους παίκτες της Σοσιεδάδ να στείλουν την μπάλα τρεις φορές στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου που αντικατέστησε τον Στιλ στο 76´.

Ο Κανέλες στο 82´ έκανε την κάθετη πάσα στον Αγκιρέτσε, τον οποίο κάλυπτε ο Αγγελόπουλος, έδωσε στον Μπρούμα και εκείνος πέτυχε το 1-0.

Στο 87´ ο Κανέλες από δημιουργός έγινε εκτελεστής και με χτύπημα φάουλ έκανε το 2-0. Ένα λεπτό αργότερα, στο 88´, η Σοσιεδάδ πέτυχε και τρίτο γκολ (3-0), με τον Αγκιρέτσε να εκμεταλλεύεται το λάθος γύρισμα της μπάλας από τον Ταυλαρίδη στον Γιαννακόπουλο.

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρούλι, Μπεργκάρα (66′ Πάρντο), Ινίγο, Γκρανέρο, Θουρουτούθα (66′ Κανάλες), Ζόνατας (46′ Ανζιρέτσε), Ρέγιες, Κάστρο (46′ Μπρούμα), Αρίτς (46′ Θαλβούα), Κόνχα (66′ Έκτορ), Ντε Λα Μπέλα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στιλ (76′ Γιαννακόπουλος), Βέμερ (46′ Μαρινάκης), Ταυλαρίδης, Κουτρουμπής (62′ Δώνης), Χουχούμης (46′ Νάνο), Ζέκα (76′ Αγγελόπουλος), Πράνιτς (46′ Σάντσεθ), Ατζαγκούν (46′ Πέτριτς), Νίνης (46′ Κλωναρίδης), Μπεργκ (46′ Λουντ), Καλτσάς (46′ Καρέλης).