Άξιος της μοίρας του – Ο ΠΑΟ δεν «τελείωσε» το ματς όταν μπορούσε, αφήνοντας βαθμούς στη Βέροια

Τρίτη σερί γκέλα για τον Παναθηναϊκό μέσα σε διάστημα δέκα εννέα ημερών και δεύτερη για το πρωτάθλημα. Μετά την ήττα από την Ξάνθη (1-2) στο γήπεδο της Λεωφόρου, οι «πράσινοι» αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 εκτός έδρας με τη Βέροια χάνοντας και άλλο έδαφος στην μάχη του τίτλου. Ενδιάμεσα δε είχαν και την ισοπαλία με την Σταντάρ Λιέγης στο Βέλγιο (2-2) για το Europa League σε ένα ματς στο οποίο προηγήθηκαν με 0-2.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι στη Βέροια και προηγήθηκε μόλις στο 13´ με σουτ του Μπεργκ έπειτα από ασίστ του Ιμπάρμπο (0-1). Οι παίκτες του «τριφυλλιού» είχαν και άλλες καλές στιγμές στο πρώτο 45λεπτο για να «καθαρίσουν» τον αγώνα, αλλά δεν το έπραξαν και το πλήρωσαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι για τράβηγμα της φανέλας του Μπεργκ από τον Μαραγκό, αλλά ο διαιτητής Βάτσιος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Η Βέροια στο β´ ημίχρονο πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, πίεσε για το γκολ και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση (1-1) με το συρτό σουτ του Μπαλάφα στο 88´.

Ο Αντρέα Στραματσόνι, που δεν είχε στη διάθεσή του τους Ζέκα, Λεντέσμα και Σαμπά, παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τρεις κεντρικούς αμυντικούς και σύστημα 3-4-1-2. Από την άλλη, ο Θωμάς Γράφας παρέταξε την Βέροια με 4-2-3-1.

Σκόρερ: 88′ Μπαλάφας – 13′ Μπεργκ

Διαιτητής: Βάτσιος (Αττικής)

Κίτρινες: 67′ Σισοκό, 90′ Ναβαλόφσκι – 55′ Βιγιαφάνιες

ΒΕΡΟΙΑ (Θωμάς Γράφας): Λόπεθ, Μαλόν, Μαραγκός (58′ Σισοκό), Καλί, Ναβαλόφσκι, Άρτσε, Μπαλάφας, Χαροντάκης (69′ Σισίνιο), Βίτι (90′ Παπαστεριανός), Βασιλαντωνόπουλος, Καπετάνος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Κουτρουμπής (80′ Ρέις), Ιβανόφ, Μολέντο, Μέστο (89′ Ρινάλντι), Γουακάσο, Λουντ, Χουλτ, Βιγιαφάνιες, Ιμπάρμπο (72´ Εμποκού), Μπεργκ.

ÔÏ 0-1 ÌÐÅÑÃÊ ÂÅÑÏÉÁ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ VERIA - PANATHINAIKOS (SUPERLEAGUE 2016-2017)