Άξια στην Α´ Κατηγορία η Εθνική Νέων Ανδρών

Η Εθνική Νέων Ανδρών αν και βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους διαφορά στο ημίχρονο, με επική ανατροπή στο δεύτερο μέρος επικράτησε 73-67 της Κροατίας στον μικρό τελικό του Ευρωμπάσκετ που διεξήχθη στην Χαλκίδα και κέρδισε την άνοδο στην Α’ Κατηγορία.

Κορυφαίοι σε απόδοση παίκτες της Εθνικής ήταν οι Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (16π., 10ριμπ.), Βασίλης Τολιόπουλος (17π.), Δημήτρης Σταμάτης (12π.) και Αντώνης Κόνιαρης (8π., 4ασ.).

Οι διεθνείς ήταν εκπληκτικοί στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα κάνοντας επιμέρους σκορ 32-8(!) και εκεί που η «γαλανόλευκη» ήταν στο -15 (41-26), βρέθηκε στο 30´ να προηγείται με +9 (49-58). Οι Έλληνες παίκτες έβγαλαν τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, «βραχυκύκλωσαν» τους Κροάτες και τα τρίποντα των Τολιόπουλου και Χαραλαμπόπουλου έκαναν τη διαφορά.

Η Εθνική με άλλη ψυχολογία επέβαλε τον ρυθμό της στο παιχνίδι και διατήρησε τη διαφορά και στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού πανηγυρίζοντας την άνοδο στην Α’ Κατηγορία του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Οι Κροάτες προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, αλλά δεν είχαν τις δυνάμεις, το πάθος και την αποφασιστικότητα για να το πετύχουν.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 41-26, 49-58, 67-73

ΚΡΟΑΤΙΑ: Κάπουστα 2, Φιλίποβιτς 4, Μαϊτσουνιτς 3 (1), Μπάτζιμ 12 (2), Κάρασιτς 7 (1), Πέρκοβιτς, Βουϊτσεβιτς 6, Μίκσιτς 3 (1), Μάτζαλιν 30 (1 τρίπ., 14 ριμπ.).

ΕΛΛΑΔΑ: Τολιόπουλος 17 (5), Κώττας 5, Κόνιαρης 8 (2), Τσαλμπούρης 5, Σκουλίδας, Μπιλλής, Σταμάτης 12 (1), Χαραλαμπόπουλος 16 (2 τρίπ., 10 ριμπ.), Δίπλαρος 2, Μουράτος 6, Λούντζης 2.

ÊÑÏÁÔÉÁ - ÅËËÁÄÁ(ÌÉÊÑÏÓ ÔÅËÉÊÏÓ ÅÕÑÙÐÁÉÊÏÕ ÐÑÙÔÁÈËÇÌÁÔÏÓ U20)