Αστέρας και ΑΕΚ έμειναν στο 0-0 στην Τρίπολη, ζήτησε πέναλτι η «Ένωση”, αποβλήθηκε ο Τζεμπούρ

Αστέρας και ΑΕΚ «κόλλησαν” στο 0-0 στην Τρίπολη, στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 25ης αγωνιστικής της Super League. Οι «κιτρινόμαυροι” τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Τζεμπούρ στις καθυστερήσεις (92´) με δεύτερη κίτρινη κάρτα, επειδή τράβηξε τον Μάσα, ενώ στο 34′ δεν τους δόθηκε πέναλτι σε ανατροπή του Λαμπρόπουλου από τον Ιγκλέσιας.

Ο Μάκης Χάβος στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Αστέρα είχε ως πρώτο μέλημα να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα, αλλά και ο Γκουστάβο Πογέτ από την άλλη βλέποντας πως η ομάδα του δυσκολεύεται απέναντι στους Αρκάδες, επέλεξε να προσέξει κυρίως τα μετόπισθεν. Δεν υπήρχε σταθερός ρυθμός στο παιχνίδι, με τους δύο μονομάχους να έχουν εκλάμψεις κατά τη διάρκεια του 90λεπτου αλλά να μην είναι αρκετές για κάτι περισσότερο.

Πλέον, η ΑΕΚ αρχίζει και ανησυχεί για το πόσο σίγουρη έχει τη δεύτερη θέση, αφού η διαφορά με τον Παναθηναϊκό μειώθηκε στους 5 βαθμούς, ενώ οι Τριπολιτσιώτες έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν τον Πανιώνιο στο -1 στη μάχη για την είσοδο στα play-off.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιέζοντας ψηλά από την αρχή του παιχνιδιού και στο 8′ ο Μπερτόλιο μπήκε στην περιοχή της ΑΕΚ αλλά ο Άρθο πρόλαβε και έκανε σωτήρια επέμβαση διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 10′ ο Βάργκας έβγαλε μια σέντρα-σουτ που πέρασε άουτ και στο 17′ ο Μπερτόλιο, ξανά, βρήκε χώρο και δοκίμασε ένα σουτ που όμως δεν είχε καλή κατάληξη.

Πρώτη καλή ευκαιρία για την Ένωση ήρθε στο 20′, με τον Λαμπρόπουλο να ελίσσεται στην περιοχή των Αρκάδων και να πλασάρει, όμως ο Μπαντής απέκρουσε. Ο Αστέρας απάντησε στο 24′, με τον Φερνάντες να βγαίνει στην αντεπίθεση αλλά να μην σημαδεύει σωστά και στο 29′ είχε διπλή ευκαιρία, αρχικά με τον Μπερτόλιο να εκτελεί κόρνερ και τον Μπαρόχα να διώχνει δύσκολα με γροθιές ενώ στη συνέχεια ο Βενεζουελάνος μπλόκαρε το σουτ που πήρε στην επαναφορά ο Φερνάντες. Στο 32′ ο Δημούτσος προσπάθησε να απειλήσει από μακριά αλλά είδε το σουτ του να ερνά λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπαρόχα, ενώ οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να φτάσουν στο γκολ με δύο απευθείας εκτελέσεις φάουλ του Μπαρμπόσα (34′, 43′).

O Σιμόες, μόλις ένα λεπτό μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου, έπιασε σουτ που κατέληξε στην αγκαλιά του Μπαντή. Για περίπου δεκαπέντε λεπτά, ο ρυθμός είχε πέσει, με τη μπάλα να είναι μεν στο «πάνω-κάτω” αλλά χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να βγάζει κάτι ουσιστικό. Από το 66′ και μετά, ο Αστέρας πήρε ξανά το πάνω χέρι στο χορτάρι και στο 67′ έφτασε μια ανάσα από το 1-0, με τον Μπερτόλιο να παίρνει το «ριμπάουντ” ύστερα από ασταθή απόκρουση του Μπαρόχα σε σουτ του Λούι, όμως ο Λαμπρόπουλος πάνω στη γραμμή έδιωξε το σουτ του Αργεντίνου.

Ο Λούι, στη συνέχεια, κινήθηκε ωραία μέσα στα καρέ της ΑΕΚ όμως δεν έκανε καλό τελείωμα (70′), με τους «κιτρινόμαυρους” να απαντάνε στο 75′, με ακόμη ένα φάουλ του Μπαρμπόσα που δεν δυσκόλεψε ιδιαίτερα τον Μπαντή.

Ο Σιμόες παραλίγο να γίνει ο λυτρωτής της ΑΕΚ μέσα σε ένα λεπτό, όταν στο 80′ από φάουλ του Μπουονανότε πήρε αφύλαχτος την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ και στο 81′ εξαπέλυσε βολίδα, αλλά είδε τον Μπαντή να παραχωρεί κόρνερ. Στο 82′ ο Μπερτόλιο, έπιασε ωραίο φαλτσαριστό σουτ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έφυγε χιλιοστά δίπλα από την εστία. Τελευταία φάση στο ματς ήταν ένα «άψυχο” πλασέ του Ιγκλέσιας που μπλόκαρε ο Μπαρόχα και στο 92′ ο Τζιμπούρ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη για τράβηγμα πάνω στον Μάσα, αφήνοντας την ΑΕΚ με παίκτη λιγότερο για το ένα λεπτό που απέμενε.

Αστέρας: Μπαντής, Λούι, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Κουρμπέλης (81′ Χαμντανί), Μπερτόγλιο, Δημούτσος, Φερνάντες (64′ Τσάβες), Ιωαννίδης (58′ Μάσα).

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Άρθο, Λαμπρόπουλος, Σοϊλέδης, Σιμόες, Γιόχανσον (49′ Τζεμπούρ), Βάργκας, Μπαρμπόζα (64′ Μπουονανότε), Κορδέρο (73′ Τζανετόπουλος), Αραβίδης.