Αποθέωση Διαμαντίδη στην Καβάλα – Το έκανε ντέρμπι ο Παναθηναϊκός, αλλά κέρδισε

Για λίγο παραπάνω από ένα ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Καβάλα η οποία έψαχνε τη νίκη που θα την έφερνε ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στην παραμονή της στη Basket League ΣΚΡΑΤΣ, αλλά στο τέλος χάρη στο ξέσπασμα του Γκιστ και τα περιφερειακά σουτ των Διαμαντίδη και Φελντέιν, οι «πράσινοι» έφυγαν από τη Μακεδονική πόλη με τη νίκη με σκορ 76-82.

Έτσι, μένουν ακόμη κοντά στο κυνήγι για την πρωτιά στην κανονική σεζόν και περιμένουν παράλληλα να χάσει βαθμούς ο Ολυμπιακός τη Δευτέρα (28/3) στη Θεσσαλονίκη απέναντι στον Άρη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν κυριαρχώντας στο παρκέ και εκμεταλλεύτηκαν την άμυνα των φιλοξενούμενων που ήταν σε κακή μέρα, ενώ παράλληλα βοηθήθηκαν και από την αδυναμία του Παναθηναϊκού να βρει ένα ρυθμό στα σουτ από την περιφέρεια. Με τον Τραβις ΜακΚι λοιπόν, να αναλαμβάνει τα ηνία της επίθεσης, οι Μακεδόνες προηγήθηκαν με 40-37 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου παρά το ότι ήταν πίσω στα ριμπάουντ με 14-21.

Με τον Λιόν Γουίλιαμς να είναι κυρίαρχος κάτω από τις δύο ρακέτες το «τριφύλλι» ζορίστηκε ακόμα περισσότερο και με τον Αμερικανό να οδηγεί, η Καβάλα πήρε +7 (52-45) και όλα έδειχναν πως στο τέλος θα έπαιρνε το ροζ φύλλο αγώνα. Σε εκείνο το σημείο ο Τζόρτζεβις χρησιμποίησε ως δίδυμο ψηλών τους Φώτση και Γκιστ, οι οποίοι σήμαναν το comeback του Παναθηναϊκού. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν τις άμυνες για περίπου έξι λεπτά και κάλυψαν τη διαφορά παίρνοντας προβάδισμα με οκτώ πόντους (53-61), έχοντας πλέον τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Καταλυτικό ρόλο έπαιξαν τα σουτ από την περιφέρεια, όπου από τα 2/13 που είχαν στις πρώτες τρεις περιόδους, είχαν 3/3 και ανέβασαν τη διαφορά στους δεκαοκτώ πόντους (56-74). Κάπου εκεί, το ματς ουσιαστικά τελείωσε με τους γηπεδούχους να μειώνουν απλά στο τελικό 76-82 και να θέλουν πλέον δύο νίκες στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια για να μείνουν στην Α1.

Το «αντίο» του Δημήτρη Διαμαντίδη πλησιάζει και ολοένα και περισσότερες ομάδες σπεύδουν να τιμήσουν τον αρχηγό του Παναθηναϊκού. Το ίδιο έκανε και η Καβάλα, η οποία βράβευσε τον «3D» πριν από το τζάμπολ του ματς για την 24η αγωνιστική, με τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο να αποθεώνει τον αρχηγό του «τριφυλλιού».

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-37, 52-57, 76-82

Καβάλα: Λέιζερ 2, Γουίλιαμς 12(5ρ), ΜακΚι 18(4/6τρ), Γκέλιος 4, Κρομά 12(1τρ, 8ασ), Σταμπουλής 4, Κοστόβ 16(2τρ, 6ρ), Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης 3(1), Λίβας 5(1).

Παναθηναϊκός: Φελντέιν 22(4/8τρ), Γκιστ 16(8/10δ, 6ρ), Καλάθης 4(0/5τρ, 8ασ, 7ρ, 6λ), Παπαγιάννης 6, Γουίλιαμς 13(1/5τρ, 5ρ, 4ασ), Χαραλαμπόπουλος, Μποχωρίδης, Φώτσης, Ραντούλιτσα 3(4λ), Διαμαντίδης 14(2), Χάντερ 4.

ÄÉÁÌÁÍÔÉÄÇÓ ÊÁÂÁËÁ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ KALAVA - PANATHINAIKOS (BASKET LEAGUE 2015-2016)