Αποφεύχθηκε ο «εμφύλιος» στο Top 16 της Euroleague, Ζαλγκίρις-ΠΑΟ 72-75

Ρίσκαρε πολύ, έπαιξε με την «φωτιά» αλλά τελικά ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε στο Κάουνας απέναντι στη Ζαλγκίρις με 72-75. Η νίκη ήρθε δια χειρός Διαμαντίδη που έβαλε 1/2 βολές ανεβάζοντας την διαφορά στο +3, δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι «πράσινοι» τερμάτισαν τρίτοι στον Γ’ όμιλο αποφεύγοντας έτσι το να βρεθούν στο Top 16 στον ίδιο όμιλο με τον Ολυμπιακό. Παράλληλα αυτό ήταν και το δεύτερο σερί διπλό εκτός έδρας φέτος για τον «εξάστερο».

Το παιχνίδι είχε από την αρχή χαμηλό ρυθμό, τον οποίο φρόντισε να διατηρήσει ο Παναθηναϊκός, με τους πράσινους να δίνουν μεγάλο βάρος στα αμυντικά ριμπάουντ και παρά την αδυναμία του Κούζμιτς να σκοράρει προηγήθηκαν με 6-13. Ο Χάνλαν, ξύπνησε για τους γηπεδούχους και πήρε φωτιά στο σκοράρισμα, μειώνοντας σε -2 (16-18), ωστόσο οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς άντεξαν την πίεση τελείωσαν το δεκάλεπτο όντας μπροστά με 16-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έπνιξαν τον Παναθηναϊκό και πέρασαν μπροστά με 26-23 αναγκάζοντας τον Τζόρτζεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Στο παρκέ επέστρεψε και ο Γκιστ ο οποίος ξεκίνησε μια μίνι αντεπίθεση βάζοντας το τριφύλλι μπροστά με 28-30. Το προβάδισμα ωστόσο δεν κράτησε για πολύ αφού τα λάθη και η επιθετική δυστοκία των φιλοξενούμενων σε συνδυασμό με την επιθετική προσφορά των Ουλανόβας και Γιανκούνας Γιανκούνας, έστειλαν τη Ζαλγκίρις μπροστά στο ημίχρονο με 36-34.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Κούζμιτς ανέλαβε το βάρος στην επίθεση για πρώτη φορά φέτος είτε εκμεταλλευόμενος τις ασίστ του Καλάθη είτε μετά από αμυντικά ριμπάουντ. Αμυντικά όμως τα κενά ήταν πολλά και το μόνο που έκαναν οι πράσινοι ήταν να μένουν κοντά στο σκορ (55-52 στο 29’51»). Το τρίποντο του Καλνιέτις πίσω από το κέντρο για το 58-52 στη λήξη της περιόδου έκοψε προσωρινά τα φτερά των φιλοξενούμενων.

Στο 32′ με τη διαφορά στο +5 (60-55) ο «Σάλε» κάλεσε τάιμ άουτ και από εκεί ξεκίνησε η εγάλη αντεπίθεση του Παναθηναϊκού. Τα διαδοχικά τρίποντα που σημείωσαν οι Αντώνης Φώτσης, Σάσα Πάβλοβιτς και Τζέιμς Φελντέιν φεραν τον «εξάστερο» στο +3 (69-72) με 3’05» να απομένουν για τη λήξη του παιχνιδιού. Και από εκεί και μετά άρχισαν να πέφτουν κορμιά. Βουγιούκας και Χάνλαν σημειώνοντας από μία βολή πήγαν το σκορ στο 71-72 στο 1’11» πριν το τέλος, για να έρθει ο Φελντέιν με 2/2 βολές να γράψει το 71-74.

Ο Λεκαβίτσιους, κέρδισε φάουλ στα 10» και πήγε στις βολές πετυχαίνοντας 1/2 (72-74). Ο Διαμαντίδης πήγε και αυτός στη γραμμή της φιλανθρωπίας στα 5» και έχοντας και αυτός 1/2 έγραψε το τελικό 72-75. Παρ’όλα αυτά οι γηπεδούχοι πήγαν να χαρίσουν μια ψυχρολουσία στον Παναθηναϊκό, αφού ο Μότουμ βγήκε αμαρκάριστος στη γωνία εκτελόντας για τρεις, αλλά βρήκε στεφάνι προς ανακούφιση όλων στο «τριφύλλι».

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-34, 58-52, 72-75

Ζαλγκίρις: Βένε, Λεκαβίτσιους 9 (2), Πότσιους 8, Καλνιέτις 5 (1), Μότουμ 2, Γιανκούνας 13 (1 τρίπ., 11 ριμπ.), Βουγιούκας 9, Γιαφτόκας 2, Χάνλαν 19 (1), Ουλανόβας 5 (1).

Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 12 (1 τρίπ., 10 ριμπ.), Γιάνκοβιτς 3, Φώτσης 6 (2), Ραντούλιτσα 6, Παππάς 1, Φελντέιν 14 (2), Διαμαντίδης 6, Γκιστ 5, Καλάθης 14, Κούζμιτς 8.