Από ρεκόρ σε ρεκόρ ο Ολυμπιακός

Την 12η εκτός έδρας νίκη του (σε 14 αγώνες) και 26η συνολικά στο πρωτάθλημα (σε 28 ματς) πέτυχε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 2-0 του Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο με γκολ των Ντουρμάζ (12′) και Ιντέγε (44′) σε εξ αναβολής παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής. Οι Ερυθρόλευκοι δείχνουν ασταμάτητοι και σαρώνουν όλα τα ρεκόρ και παρόλο που έχουν εξασφαλίσει εδώ και καιρό τον τίτλο.

Πρώτον, άνοιξαν κι άλλο τη διαφορά, βρισκόμενοι πλέον στο +25 από τη δεύτερη στη βαθμολογία ΑΕΚ, με την αμέσως προηγούμενη καλύτερη επίδοση να είναι το +17 από τον ΠΑΟΚ πριν από δύο χρόνια.

Δεύτερον, με τη νίκη τους στο Καυτανζόγλειο έφτασαν στις 26 την τρέχουσα περίοδο σεζόν, καταρρίπτοντας το ρεκόρ που είχαν από την περίοδο 2000-01, όταν είχαν κάνει 25 νίκες σε 30 αγωνιστικές. Και

Τρίτον, ο Ολυμπιακός έχει πλέον 79 βαθμούς αφήνοντας πίσω του τη συγκομιδή του στην σεζόν 2000-01, όταν είχε στο τέλος του πρωταθλήματος 78 πόντους.

Το σημαντικότερο είναι πως οι Πειραιώτες διατηρούν την απόδοσή τους σε καλό επίπεδο και ο Σίλβα φροντίζει να τους κρατάει σε εγρήγορση έτσι ώστε να βρίσκονται σε ετοιμότητα σε περίπτωση που συνεχιστεί το Κύπελλο.

Ο Πορτογάλος προπονητής έκανε εννέα αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα που είχε παρατάξει στον αγώνα με τον Πανθρακικό, με τον Ολυμπιακό πάντως να βάζει στο τσεπάκι του τους τρεις βαθμούς από το πρώτο ημίχρονο.

Ο ορεξάτος Ντουρμάζ με απευθείας εκτέλεση φάουλ (12´) έβαλε πολύ νωρίς τους Ερυθρόλευκους μπροστά στο σκορ (0-1), ενώ λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, μετά από γύρισμα του Φορτούνη (έφτασε τις 11 ασίστ), ο Ιντέγε με κεφαλιά πέτυχε το 0-2. Αυτό ήταν το 9ο γκολ του Νιγηριανού σέντερ φορ στο πρωτάθλημα.

Ο Μάρκο Σίλβα απέδωσε τη νίκη στην σοβαρότητα που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού από το ξεκίνημα του αγώνα: «Ήταν δίκαιη νίκη, ήμασταν η καλύτερη ομάδα μέσα στο γήπεδο. Δεν ήταν εύκολο ματς, ο Ηρακλής πάντα δημιουργεί προβλήματα στους αντίπαλούς του. Εμείς όμως ήμασταν σοβαροί, είχαμε υποχρέωση – όπως πάντα – να νικήσουμε και πετύχαμε μια ξεκάθαρη νίκη» τόνισε.

Ο Ηρακλής αιφνιδιάστηκε από το ζωηρό ξεκίνημα του Ολυμπιακού και από το πρέσινγκ που άσκησαν οι Πειραιώτες, μπαίνοντας αργά στο κλίμα του αγώνα.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Αρετόπουλος (ΕΠΣ Τρικάλων)

Ηρακλής (Παπαδόπουλος): Πέρνις, Μπουκουβάλας, Κυριακίδης, Ζιαμπάρης, Στάμου (78′ Καραγκούνης), Καρασαλίδης, Ιντζόγλου, Πασάς (62′ Περόνε), Μοντέιρο, Ρομάνο (80′ Λεοζίνιο), Βέλλιος.

Ολυμπιακός (Σίλβα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Ντα Κόστα, Μαζουακού, Μιλιβόγιεβιτς, Ζντιέλαρ (58′ Κασάμι), Φορτούνη, Ντουρμάζ (77′ Πάρντο), Φουστέρ (71′ Ερνάνι), Ιντέγε.