Απέκτησε προβάδισμα ο «Δικέφαλος», Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-3 σετ

Με πρωταγωνιστές τους δύο Κουβανούς, Σεπέδα και Χιμένες, ο αποφασισμένος ΠΑΟΚ επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-1 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη» και έκανε το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών της Volley League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προερχόταν από τις συνεχόμενες ήττες από τον Ολυμπιακό στον τελικό του Κυπέλλου και στον τελικό του Λιγκ Καπ χάνοντας και τα δύο τρόπαια και τώρα καταβάλει προσπάθεια να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου του πρωταθλητή. Ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών αγώνων και απέκτησε προβάδισμα έναντι των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι όμως έχουν αποδείξει ότι είναι σκληρά καρύδια και συνηθισμένοι στις ανατροπές.

Σε ότι αφορά τον αγώνα στο Ρέντη, ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα και εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη του Ολυμπιακού, ιδιαίτερα στο σερβίς και την αναποτελεσματικότητά του στην επίθεση έκανε το 0-1 σετ.

Οι Πειραιώτες έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο σετ, μείωσαν σε σημαντικό βαθμό τα λάθη και με τους Έγκλεσκαλνς και Όγκουρτσακ σε καλή βραδιά ισοφάρισαν σε 1-1.

Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε θρίλες, αφού οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι το φινάλε. Την διαφορά όμως έκανε ο Σεπέδα, ο οποίος έκανε ίσως την καλύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στο 24-26 και στο 1-2 σετ.

Στο τέταρτο και καθοριστικό σετ, ο Ολυμπιακός φάνηκε να ξέμεινε από δυνάμεις, με τον Χιμένες από την άλλη να ανεβάζει την απόδοσή του δίνοντας τη νίκη στον «Δικέφαλο».

Τα σετ: 19-25, 25-20, 24-26, 20-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 7 (4/7 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 18 (16/35 επ, 2 άσσοι), Κοκκινάκης 9 (7/22 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ – 44% άριστες), Όγκουρτσακ 14 (13/24 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ – 43% άριστες), Σπίνου 9 (5/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 56% υπ – 41% άριστες), Γκούζντα (λ), Στιβαχτής, Τσουκ, Παπαδόπουλος, Σφενδυλάκης 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 16 (14/23 επ, 2 άσσοι, 37% υπ – 30% άριστες), Κουρνέτας 1 (άσσος), Σεπέδα 23 (22/40 επ, 1 άσσος), Τακουρίδης 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λι 14 (9/12 επ, 5 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 7 (6/16 επ, 1 μπλοκ, 46% υπ – 42% άριστες) / Γκαράς (λ, 61% υπ – 44% άριστες), Ντίνας, Σμαραγδής, Εφραιμίδης.