Από Λούκας (Εβανζελίστα) σε Λούκας (Βιγιαφάνες) και επανεμφάνιση… Λέτο, φωνάζει για πέναλτι ο Ατρόμητος

Με πρωταγωνιστή τον Λούκας Βιγιαφάνες, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 2-0 του Ατρόμητου στη Λεωφόρο και πάει με άλλο αέρα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την επόμενη αγωνιστική στο Καραϊσκάκη. Επανεμφάνιση του Σεμπάστιαν Λέτο με τη φανέλα του «τριφυλλιού” μετά από 50 μήνες (!). Δεν δόθηκε πέναλτι για τον Ατρόμητο σε χέρι του Μπεργκ που θα έπρεπε να αποβληθεί.

Ο Λούκας Εβανζελίστα, που σκόραρε με δεξί σουτ στο 8´ (1-0) πέτυχε το πρώτο του γκολ μετά από 459 ημέρες έχοντας μάλιστα πάλι για προπονητή του τον Αντρέα Στραματσόνι. Το προηγούμενο γκολ του Βραζιλιάνου άσου ήταν στις 3 Δεκεμβρίου 2014 στο παιχνίδι της Ουντινέζε με την Τσεζένα για το κύπελλο Ιταλίας, όταν σκόραρε στην παράταση (100´) και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (3-2) για να έρθει λίγο αργότερα το 4-2 και η πρόκριση.

Ο Βιγιαφάνιες με πλασέ στο 70ο λεπτό «σφράγισε” τη νίκη για την ομάδα του (2-0), ενώ ο Μπεργκ συμπλήρωσε 100 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις με τον Παναθηναϊκό.

Ο Σουηδός σέντερ φορ, όμως, θα έπρεπε να αποβληθεί με 2η κίτρινη κάρτα στο 83´ (είχε ήδη κίτρινη), για χέρι μέσα στην περιοχή και πέναλτι υπέρ του Ατρόμητου που αρνήθηκε ο διαιτητής Στυλιαράς. Από τη στιγμή που δεν δόθηκε πέναλτι, δεν πήρε και την δεύτερη κίτρινη ο Μπεργκ, που θα σήμαινε ότι θα έχανε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την επόμενη αγωνιστική στο Φάληρο!

Όσον αφορά τον Ατρόμητο, οι Περιστεριώτες άργησαν να μπουν στον αγώνα, με τον Τραϊανό Δέλλα να μην διαβάζει σωστά το παιχνίδι, αφού η τοποθέτηση του Ούμπιδες στη θέση του αμυντικού χαφ δεν βοήθησε.

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μαρινάκης, Μολέντο, Τελάντερ, Πράνιτς, Κουτρουμπής, Ζέκα, Εβαντζελίστα (67′ Λέτο), Π. Βλαχοδήμος (46′ Καλτσάς), Βιγιαφάνιες, Μπεργκ (84′ Μαμούτε).

Ατρόμητος: Μπάρκας, Μπίτολο, Λαζαρίδης, Φυτανίδης (73′ Ουσέρο), Κυβρακίδης, Γροντής (84′ Θεολόγου), Σουμπίνιο, Μπρίτο, Ούμπιδες, Ματέι (80′ Παπαδόπουλος), Λε Ταλέκ.