Αντίο με ήττα για τον Ολυμπιακό, ζεστό χειροκρότημα από τον κόσμο

Αποχαιρέτησε και τυπικά την Euroleague ο Ολυμπιακός, ο οποίος στην τελευταία αγωνιστική του Top – 16 ηττήθηκε στο ΣΕΦ από την ΤΣΣΚΑ (96-99) και αποκλείστηκε με ρεκόρ 6 νικών και 8 ηττών. H νίκη της Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι της Πέμπτης (7/4) απέναντι στη Ζαλγκίρις (59-66) είχε θέσει και μαθηματικά τους Πρωταθλητές Ελλάδας εκτός συνέχειας στη διοργάνωση.

Η προσπάθεια του Ολυμπιακού, όμως, να κερδίσει την ΤΣΣΚΑ δεν απέδωσε καρπούς, με τον κόσμο πάντως στο τέλος του αγώνα να χειροκροτεί τους παίκτες απαιτώντας ταυτόχρονα την κατάκτηση του Πρωταθλήματος, που είναι και ο μόνος στόχος που απέμεινε. Στα θετικά, η επανεμφάνιση του Ματ Λοτζέσκι μετά το πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισε, με τον Βέλγο να σκοράρει 18 πόντους.

Οι Πειραιώτες πήραν προβάδισμα με 7-5 χάρη στις βολές του Μιλουτίνοφ, όμως αντί να μπορέσουν να χτίσουν μια διαφορά, είδαν να έρχεται καταιγισμός από την ΤΣΣΚΑ. Οι Μοσχοβίτες απάντησαν με ένα σερί 2-14 και έφτασαν να πάρουν προβάδισμα με 9-19 χάρη σε τρίποντο του Φριτζόν. Με τους Μάντζαρη και Σπανούλη, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 14-19, όμως μία νέα έκρηξη των Ρώσων και τα τρίποντα των Τεόντοσιτς και Χίγκινς έφεραν πάλι τη διαφορά στο +10 (18-28). Τεόντοσιτς και Χάκετ από την γραμμή των βολών, διαμόρφωσαν το 25-33 της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με σπασμένα τα φρένα και με σερί 11-0 προηγήθηκε με 36-33. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και σταδιακά ανέκτησαν το προβάδισμα, παίρνοντας διαφορά 6 πόντων με καλάθι του Ντε Κολό (39-45) και αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Λοτζέσκι κατάφερε να μειώσει στον πόντο (45-46), όμως ο Βορονσέβιτς που έδινε πόντους από τη ρακέτα, με κάρφωμα έκανε το 45-50 του ημιχρόνου.

Επί τέσσερα λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες θύμησαν πως είναι η ομάδα των ανατροπών και κρατώντας άποντη την ΤΣΣΚΑ και τρέχοντας παράλληλα ένα 6-0 με τον Μάντζαρη (γκολ-φάουλ και τρίποντο), πήραν προβάδισμα με 56-54. Ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων με τον Παπανικολάου (72-58), ενώ ο Αγραβάνης διαμόρφωσε το 69-64 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Οι δύο πρώην «ερυθρόλευκοι», Χάινς και Τεόντοσιτς, έδωσαν ξανά προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ με 71-74, ενώ ο Χίγκινς από τα 6.75 έδωσε ξανά αέρα 9 πόντων (73-82) στην ομάδα του Ιτούδη. Σπανούλης και Κουρμπάνοφ με σερί τρίποντα έκαναν το 85-90, όμως ο αρχηγός του Ολυμπιακού μαζί με τον Λοτζέσκι ήταν ξανά εύστοχοι από την περιφέρεια μειώνοντας σε 91-93, δείχνοντας πως θα διεκδικούσαν τη νίκη για το γόητρο της φανέλας.

Οι Ντε Κολό και Κουρμπάνοφ όμως, ήταν εύστοχοι από τις βολές, ο Λοτζέσκι μείωσε πάλι με τρίποντο σε 96-97, αλλά στο φάουλ που έγινε αμέσως μετά, ο Ντε Κολό ήταν εύστοχος ξανά για το τελικό 96-99.

Τα δεκάλεπτα: 25-33, 45-50, 69-64, 96-99

Ολυμπιακός: Τζόνσον-Όντομ 7 (2), Χάντερ 11, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 17 (3), Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ 6, Αγραβάνης 8, Μάντζαρης 12 (2), Ουόρικ 2, Χάκετ 6 (1), Λοτζέσκι 18 (2), Παπανικολάου 5.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 20, Κουλάγκιν Κ., Τεόντοσιτς 13 (2), Φριντζόν 11 (2), Νίκολς 5 (1), Τζάκσον 13 (1), Λαζάρεφ 4, Βοροντσέβιτς 10 (1), Χίγκινς 5 (1), Κουρμπάνοφ 11 (2), Χάινς 7.