Αντίο Champions League, καλημέρα Europa League για Παναθηναϊκό (video)

Ο Παναθηναϊκός πέταξε μία ακόμα ευκαιρία να προκριθεί στα πλέι οφ του Champions League, αφού δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το 2-1 του πρώτου αγώνα και υπέστη βαριά ήττα με 3-0 από τη Μπριζ στο Βέλγιο. Οι Πράσινοι δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν το καλό πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας κάποιο γκολ και στο δεύτερο κατέρευσαν μετά το πρώτο τέρμα των Βέλγων. Έτσι, το «Τριφύλλι” αποκλείστηκε από τη διοργάνωση και θα μπει στην κλήρωση των πλέι οφ του Europa League, όπου θα είναι στους ισχυρούς,  αισιοδοξώντας να περάσει στους ομίλους.

Ο Παναθηναϊκός δέχτηκε δύο γκολ από τη Μπριζ μέσα σε 4´ στις αρχές του β´ ημιχρόνου, από την κεφαλιά του Κόουλς (53´) και την εκτέλεση φάουλ του Βάσκεθ (57´) -η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Κουτρουμπή και άλλαξε πορεία ξεγελώντας τον Κοτσόλη, κι εκεί τελείωσαν όλα. Οι Πράσινοι είχαν τη δυνατότητα με ένα γκολ να στείλουν το ματς στην παράταση, όμως, στάθηκαν άτυχοι στο 61´, όταν στην κεφαλιά του Καρέλη η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπρουζέζ.

Στη συνέχεια, οι παίκτες του «Τριφυλλιού” δεν βρήκαν τις δυνάμεις, τόσο αγωνιστικά όσο και ψυχολογικά να επιστρέψουν στο παιχνίδι και μοιραία προς το τέλος του αγώνα δέχτηκαν και τρίτο γκολ από τους απελευθερωμένους Βέλγους, με το πλασέ του Ουλαρέ (82´).

Ο Μισέλ Πρεντόμ «χτύπησε” τον Παναθηναϊκό στην πλευρά του Πράνιτς και δικαιώθηκε. Ο Γιάννης Αναστασίου δεν είχε τις απαντήσεις και οι παίκτες που έριξε στον αγώνα, οι Πέτριτς, Κλοναρίδης και Λουντ δεν βοήθησαν.

ΜΠΡΙΖ: Μπρουζέζ, Ντουάρτε, Ντε Μποκ, Μέχελε, Κοουλς, Σίμονς, Βάσκες (84′ Βανάκεν), Φόρμερ, Ντε Σούτερ (77′ Ουλαρέ), Ντιαμπί, Ντιρκς (67′ Εμπομπό).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κοτσόλης, Βέμερ, Τριανταφυλλόπουλος, Ταυλαρίδης, Πράνιτς, Λαγός, Κουτρουμπής (60′ Πέτριτς), Ζέκα, Νίνης (73′ Λουντ), Καρέλης (73′ Κλωναρίδης), Μπεργκ.