Ψυχωμένος ο Παναθηναϊκός 2-1 τη Μπριζ με ανατροπή και 10 παίκτες

Ψυχωμένος και πιο μυαλωμένος στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει στη νίκη με ανατροπή του σκορ επί της Μπριζ με 2-1 παρουσία περίπου 14.000 θεατών στο γήπεδο της Λεωφόρου, παρόλο που έπαιζε με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη του Σάντσεθ, στο 43´. Οι Πράσινοι απέκτησαν ελαφρύ προβάδισμα για πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League και όλα πλέον θα κριθούν την επόμενη εβδομάδα στον αγώνα ρεβάνς στο Βέλγιο.

Η συγκέντρωση, η πειθαρχία, το πάθος και ο περιορισμός των λαθών στην άμυνα και το κέντρο στο β´ ημίχρονο βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να φτάσει στη νίκη διατηρώντας αμείωτες τις ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το ματς ξεκίνησε στραβά για το «Τριφύλλι», καθώς μόλις στο 10´, η Μπριζ στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε προηγήθηκε 1-0 με την κεφαλιά του Μπομπό. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 34´, ο Μπεργκ εκτέλεσε πέναλτι (σε ανατροπή του Καρέλη από τον Μέχελε) και ο Μπρουζέζ έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια.

Όμως, ο Σουηδός σέντερ φορ δεν πτοήθηκε και τρία λεπτά αργότερα (37´) αξιοποίησε την σέντρα του Νίνη και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Παναθηναϊκός φάνηκε να έχει το μομέντουμ, αλλά στο 43´ ήρθε η αποβολή του Σάντσεθ (για δυνατό μαρκάρισμα στον Ντιαμπί στο χώρο του κέντρου), στον οποίο ο Ρώσος διαιτητής Μπεζμπορόντοφ έδειξε αρχικά κίτρινη, αλλά μόλις συμβουλεύτηκε τον τέταρτο βοηθό έβγαλε από την τσέπη του την κόκκινη κάρτα.

Η απόφαση αυτή έκανε έξω φρενών τον Γιάννη Αναστασίου που διαμαρτυρήθηκε στον τέταρτο διαιτητή, αλλά και τους ποδοσφαιριστές. Οι αλλαγές στο ημίχρονο σε πρόσωπα και τακτική επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να περιορίσει τα λάθη και να πετύχει και δεύτερο γκολ, με το πέναλτι (ο Μπομπό έδιωξε τη μπάλα με το χέρι) του Καρέλη (66´, 2-1).

«Τακτική πειθαρχία και αυτοσυγκέντρωση καθόρισαν το παιχνίδι. Η ομάδα που το ήθελε περισσότερο φάνηκε. To θέλαμε πολύ και το δείξαμε. Αυτή η ομάδα έχει πολλές δυνατότητες» δήλωσε ο Γιάννης Αναστασίου.

Ο αρχηγός της Μπριζ, Σίμονς, στάθηκε στο εκτός έδρας γκολ που πέτυχε η ομάδα του: «Είναι σημαντικό το εκτός έδρας γκολ που πετύχαμε. Θα δούμε την επόμενη εβδομάδα τι μπορούμε να κάνουμε».

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΜΠΡΙΖ 2-1

Σκόρερ: Μπεργκ 37´, Καρέλης (πεν.) 66´ – Μπομπό 10´

Χαμένο πέναλτι: Μπεργκ 34´

Κόκκινη: Σάντσεθ 43´

Κίτρινη: Πράνιτς 90´

Διαιτητής: Μπεζμπορόντοφ (Ρωσία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κοτσόλης, Βέμερ, Σάντσεθ, Ταυλαρίδης, Πράνιτς, Κουτρουμπής, Ζέκα, Ατζαγκούν (46′ Τριανταφυλλόπουλος), Νίνης (46′ Λαγός), Μπεργκ, Καρέλης (74′ Λουντ).

ΜΠΡΙΖ: Μπρουζέζ, Ντε Φάου (80′ Ντιόν), Ντουάρτε, Μέχελε, Ντε Μποκ, Σίμονς, Φόρμερ, Βάνακεν, Βίκτορ Βάθκεθ (60′ Ισκιέρδο), Αμπντουλά Ντιαμπί, Μπομπό (71′ Ντε Σούτερ).