Ανίκητος ο Διούδης στη Λεωφόρο, Παναθηναϊκός – Πανιώνιος 0-0

«Κόλλησε» ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Πανιώνιο στη Λεωφόρο (0-0), με τον γκολκίπερ του «Ιστορικού», Σωκράτη Διούδη να «κατεβάζει ρολά» στις προσπάθειες των παικτών του «τριφυλλιού».

Οι «πράσινοι» ήταν σαφώς ανώτεροι στο χορτάρι, είχαν τόσο την κατοχή όσο και τις ευκαιρίες, όμως δεν μπορούσαν να βρουν δίχτυα, απέναντι σε έναν Πανιώνιο που επιθετικά αντιμετώπιζε απίστευτη δυσκολία. Παρεμπιπτόντως, αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι που έδωσε ο Παναθηναϊκός κεκλεισμένων των θυρών λόγω της τιμωρίας από τα επεισόδια με τον Ολυμπιακό.

O Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μόλις στο πρώτο λεπτό ο Εσιέν επιχείρησε ένα σουτ που πέρασε άουτ όμως. Στο 13′ οι πράσινοι κέρδισαν φάουλ έξω από την περιοχή, με τον Πράνιτς να εκτελεί και τον Διούδη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Ο γκολκίπερ του Πανιωνίου πραγματοποίησε στο 21′ φανταστική διπλή επέμβαση σε δαδοχικά σουτ του Εσιέν. Οι πράσινοι είχαν την κατοχή της μπάλας συντριπτικά υπέρ τους με 75% – 25% όμως δεν μπορούσαν να βρουν δίχτυα.

Από την άλλη, οι «κυανέρυθροι» προσπαθούσαν να κάνουν παιχνίδι με μακρινές σέντρες, χωρίς καμία επιτυχία. Τελευταία φάση στο ημίχρονο, ήταν μία ωραία σέντρα του Μπουμάλ στον Κλωναρίδη, με τον τελευταίο να μην πιάνει γεμάτη κεφαλιά και να μην ανησυχεί τον Διούδη.

Στο β’ ημίχρονο, ο Μπακασέτας προσπάθησε να απειλήσει για τον Πανιώνιο, όμως σούταρε άουτ (53′), ενώ στο 59′ ο Μπουμάλ έκανε ωραίο γύρισμα στον Κλωναρίδη που έστειλε τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Αμέσως μετά, ο ίδιος έκανε ωραία ενέργεια και σέρβιρε στον Αμπέντ, όμως αυτός δεν κατάφερε να νικήσει τον Διούδη. Στο 72′ ο Μπουμάλ επιχείρησε να σκοράρει απέναντι στην πρώην ομάδα του, όμως παρότι η προσπάθεια του ήταν καλή δεν σημάδεψε σωστά στο τελείωμα.

Ο Πανιώνιος απάντησε με δύο ευκαιρίες στο 75′ και στο 77′, με τον Στιλ όμως αρχικά να μπλοκάρει το σουτ του Καθάριου και εν συνεχεία να διώχνει με υπερένταση μια «οβίδα» του Μασούρα. Στο 84′ ο Εσιέν πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Διούδης κράτησε ξανά το μηδέν, χαρίζοντας έναν χρυσό βαθμό στον Πανιώνιο.

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μέστο, Τελάντερ, Κουτρουμπής, Πέτριτς, Ζέκα, Αμπέντ (76′ Πέτριτς), Εσιέν (85′ Λουντ), Κλωναρίδης (62′ Καλτσάς), Μπουμάλ, Μπεργκ.

Πανιώνιος: Διούδης, Τασουλής, Χατζηισαϊας, Ρισβάνης, Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (81′ Βιγιάλμπα), Μπακασέτας (89′ Αργυρόπουλος), Καραμάνος, Ανσαριφάρντ (66′ Καθάριος).