Άνετο απόγευμα για τον Παναθηναϊκό στο Λαύριο

Ο Παναθηναϊκός Superfoods χωρίς να συναντήσει προβλήματα έφυγε νικητής από την έδρα του Λαυρίου DHI με σκορ 84-60 για την 9η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Οι «πράσινοι» πήραν από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και έφτασαν στο +24 εύκολα απέναντι στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη που δεν πρόβαλε ιδιαίτερη αντίσταση. Η διαφορά δυναμικότητας άλλωστε ήταν εμφανής.

Από τον Παναθηναϊκός καλύτερος παίκτης ήταν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, που ήταν σοβαρός, ουσιαστικός σε άμυνα και επίθεση και έδειξε σημάδια βελτίωσης. Ο Έλληνας φόργουορντ πέτυχε 10 πόντους (με 2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα), ενώ είχε 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 18 λεπτά συμμετοχής.

Πολύ καλοί από την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν και οι Μπουρούσης (14 πόντοι, 5 ασίστ), Φελντέιν (13π. με 3 τρίποντα) και Σίνγκλετον (11π.). Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Σέλτον (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Γιανγκ (11π.).

Ο Παναθηναϊκός απέκτησε διαφορά +15 πόντων (10-25) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και έκλεισε το ημίχρονο με +16 (32-48). Έτσι, ήταν εύκολο να διατηρήσει ή να αυξήσει κατά τη διάρκεια του β´ μέρους τη διαφορά.

Ο Πασκουάλ μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, κάτι απόλυτα λογικό, πλην όμως των Σίνγκλετον, Φελντέιν και Μποχωρίδη που έπαιξε πάνω από 20 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 32-48, 44-64, 60-84

Λαύριο (Σερέλης): Χάμιλτον 2, Γιανγκ 11, Πάντερ 4 (1/4 σουτ, 2/6 βολές), Γιαννακόπουλος 3 (1), Κοκ 4, Σέλτον 10 (6 ριμπ.), Στεφανίδης 1, Αθανασούλας 9 (1), Περράκης 4, Κακλαμανάκης 8, Αναγνωστάκης 4.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (1), Νίκολς 4, Φελντέιν 13 (3), Χαραλαμπόπουλος 10 (2), Καλάθης Ν. 5 (8 ασ.), Ρίβερς 13 (3), Μποχωρίδης 2, Καλάθης Π., Φώτσης 2, Παππάς 8 (2), Γόντικας, Μπουρούσης 14 (5 ασ.).

ÓÉÍÃÊËÅÔÏÍ ÐÁÓÊÏÕÁË  ËÁÕÑÉÏ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ LAVRIO - PANATHINAIKOS (BASKET LEAGUE 2016-2017)