Τι έδειξαν Ερνάνι και Ιντέγιε στο φιλικό Ολυμπιακός-Αστέρας Τρ. 0-0 (photos)

Το ανεπίσημο ντεμπούτο τους με τη φανέλα του Ολυμπιακού έκαναν ο Ερνάνι και ο Ιντέγιε στο φιλικό παιχνίδι προπονητικού χαρακτήρα με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης (0-0) που διεξήχθη στου Ρέντη. Οι δύο ποδοσφαιριστές αγωνίστηκαν στο β´ ημίχρονο είχαν αρκετές όμορφες ενέργειες, έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλή αγωνιστική κατάσταση και το σημαντικότερο πως μπορούν να βοηθήσουν άμεσα, ενόψει του ματς με την Μπάγερν στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League.

Ο Ερνάνι έδειξε δείγματα της εξαιρετικής τεχνικής κατάρτισης και της ταχύτητας που διαθέτει. Ο Πορτογάλος ακραίος επιθετικός ήταν ιδιαίτερα κινητικός, με τις ντρίμπλες του δημιούργησε πολλά ρήγματα στα πλάγια της άμυνας του Αστέρα Τρίπολης, ενώ βοήθησε αρκετά τους συμπαίκτες του στο χώρο του κέντρου.

Ο Ιντέγιε είχε καλές τοποθετήσεις στην αντίπαλη περιοχή και κέρδισε αρκετές μάχες με τον εκτόπισμά του. Ο Νιγηριανός σέντερ φορ σε κάποια σημεία του ματς κινήθηκε και εκτός μεγάλης περιοχής δείχνοντας επίσης ότι διαθέτει καλή τεχνική.

Υπενθυμίζεται, ότι ο Μάρκο Σίλβα δεν είχε στην διάθεσή του τους διεθνείς που απουσίαζαν με τις εθνικές τους ομάδες, ωστόσο είχε την ευκαιρία να βγάλει πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα. Ο Ολυμπιακός είχε αρκετές ευκαιρίες στο ματς, τις οποίες όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ, με τον Πουλίδο (25´), τον Μανιάτη (41´, 68´), τον Πάρντο (41´), τον Καμπιάσο (67´) και τον Γιαννιώτα (80´).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Ρομπέρτο, Τσιμίκα, Μποτία, Αυλωνίτη, Σάλιακα, Μανιάτη, Τζανδάρη, Φουστέρ, Σεμπά, Πάρντο και Πουλίδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν επίσης οι Σιόβας, Σαλίνο, Καμπιάσο, Κολοβός, Γιαννιώτας, Ερνάνι και Ιντέγιε.

Ο Αστέρας Τρίπολης παρατάχτηκε με τους Θεοδωρόπουλο, Παντελιάδη, Λούι, Αλόκο, Σανκαρέ, Ιγκλέσιας, Δημούτσο, Τσοκάνη, Χαμντανί, Μάσα και Γιάννου.

Έπαιξαν επίσης κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού οι Μπαντής, Τορμένα, Ντουντού, Μούκαμ, Ιγκορ, Σκούρτης και Γουάτο.