Ανατροπή και το πάνω χέρι για την πρόκριση ο ΠΑΟ, 2-1 τον ΠΑΣ στα Γιάννινα

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα στα Γιάννινα, δέχτηκε πρώτος γκολ από τον Ακόστα, αλλά ο Αμπέντ και ο Πέτριτς σκόραραν μέσα σε ένα τρίλεπτο και χάρισαν τη νίκη με 2-1, που του δίνει προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Η αποβολή του Καρανίκα στο 66′ της αναμέτρησης έπαιξε καθοριστικό ρόλο, αφού οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο και στη συνέχεια οι πράσινοι κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή του σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο το μόνο αξιοσημείωτο ήταν ο τραυματισμός του Σάντσεθ στο 11′, με τον Ισπανό αμυντικό να αποχωρεί με κάταγμα στον αριστερό βραχίονα και να υπολογίζεται πως θα μείνει τουλάχιστον 1,5 μήνα εκτός αγώνων.

Στο δεύτερο μέρος, ο Τελάντερ είχε δοκάρι με κεφαλιά στο 49′ για το «τριφύλλι», ενώ το σκορ άνοιξε στο 57′ Ακόστα (1-0). Ο Παναθηναϊκός φαινόταν εγκλωβισμένος και δεν μπορούσε να αντιδράσει, μέχρι το 66′ όπου ο Καρανίκας δέχτηκε κόκκινη για ανατροπή του Καρέλη.

Εκεί, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το κενό και ανέβασαν στροφές, δίνοντας μια…προειδοποιητική βολή στο 70′ με τον Μπουμάλ όμως, να αποτυγχάνει να σκοράρει εξ’επαφής ενώ τρία λεπτά αργότερα ακυρώθηκε (ορθώς) γκολ του Καλτσά ως οφσάιντ. Η ισοφάριση ήρθε στο 75′ από τον Αμπέντ (1-1) και ο Πέτριτς στο 78′ ολοκλήρωσε την ανατροπή για το τελικό 1-2.

Αμφότερες οι δύο ομάδες έχουν παράπονα από τη διαιτησία. Αφ’ενός μεν για πέναλτι που δεν δόθηκε στον Πέτριτς ύστερα από μαρκάρισμα του Τζημόπουλου στο 17′, αφ’ετέρου για τα γκολ των Ακόστα και Πέτριτς, όπου οι βοηθοί δεν έλεγξαν την ευθεία στην οποία κινούνταν οι παίκτες.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Καρανίκας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ναδάλες, Τσουκαλάς, Γαρουφαλιάς (77′ Ηλιάδης), Λίλα, Ακόστα, Γιάκος (66′ Μπέριος), Μανιάς (83′ Ίλιτς).

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Βέμερ, Τελάντερ, Σάντσεθ (11′ λ.τ. Κουτρουμπής), Πράνιτς, Εσιέν, Αμπέντ, Ζέκα, Μπουμάλ (71′ Καλτσάς), Πέτριτς (79′ Μπεργκ), Καρέλης.