Αγκαλιά με την πρόκριση στο Final 6 του Champions League ο Ολυμπιακός στο πόλο ανδρών

Η ομάδα του πόλο ανδρών του Ολυμπιακού επιβλήθηκε της Μπαρτσελονέτα με 9-5 στο «Π. Καπαγέρωφ», κάνοντας έτσι μεγάλο βήμα για την πρόκριση στο Final 6 του Champions League.

Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» φιγουράρουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του ομίλου και αν καταφέρουν να κάνουν ακόμη δύο νίκες στα επερχόμενα τρία παιχνίδια, τότε θα βρεθούν απευθείας στην τετράδα.

Σε ακόμη έναν αγώνα, καταλυτικό ρόλο έπαιξε η άμυνα αλλά και οι μεγάλες επεμβάσεις του Πάβιτς. Αν και στην αρχή, είχε κάποιες δυσκολίες και έναν εκνευρισμό στην εκδήλωση των επιθετικών προσπαθειών, ο Ολυμπιακός και με τη βοήθεια του κόσμου που έδωσε βροντερό «παρών» προηγήθηκε με τον Ντόσκα. Μυλωνάκης και Μουρίκης σκόραραν για το 3-0 της περιόδου, την ίδια ώρα που ο Πάβιτς κρατούσε το μηδέν.

Το 4-0 ήρθε δια χειρός Μουρίκη, με τους Καταλανούς να καταφέρνουν να σκοράρουν το πρώτο τους τέρμα λίγο πριν τη λήξη του δευτέρου οκταλέπτου. Το 5-1 έγινε από τον Φουντούλη για να απαντήσει άμεσα ο Μουνάριθ (5-2), με το τελικό 6-2 του ημιχρόνου να διαμορφώνεται από τον Βλαχόπουλο.

Χρειάστηκε να περάσουν περίπου τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο μέχρι οι Πειραιώτες να μπορέσουν να βρουν ξανά δίχτυα, με τους Μάλιαρακ και Μουρίκη να σκοράρουν για το 8-2 δίνοντας άνετο προβάδισμα στην ομάδα.

Από εκεί και πέρα, όλα ήταν θέμα διαχείρισης για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, την ώρα που οι Ισπανοί το μόνο που κατάφερναν ήταν να αφήνουν τον εκνευρισμό τους να διαχέεται και να παίζουν ακόμη και αντιαθλητικά. Το μόνο που κατάφεραν, ήταν απλά να ροκανίσουν τη διαφορά του σκορ.

Ολυμπιακός – Μπαρτσελονέτα 9-5

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 3-2, 2-1, 1-2

Ολυμπιακός: Ντόσκας, Μυλωνάκης, Μουρίκης 3, Βλαχόπουλος, Φουντούλης, Μάλιαρακ, Γούνας.

Μπαρτσελονέτα: Μουνάριθ 2, Στρ. Ράσοβιτς, Εσπανιόλ 2.

ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÌÐÁÑÔÓÅËÏÍÅÔÁ (ÔÓÁÌÐÉÏÍÓ ËÉÃÊ 2015-2016)