Αγκαλιά με την πρώτη θέση ο Ολυμπιακός και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας ενόψει των playoffs

Διά πυρός και σιδήρου, ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Άρη με 70-74 στο Αλεξάνδρειο, στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της ΣΚΑΡΤΣ Basket League. H νίκη αυτή, ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρωτιά που ήθελε να εξασφαλίσει στην κανονική περίοδο ο Ολυμπιακός για να έχει το πλεονέκτημα έδρας στα play-off, ενώ από την άλλη, ο Άρης είδε την ψαλίδα με την ΑΕΚ να μειώνεται κι’άλλο και την Ένωση να φτάνει σε απόσταση αναπνοής στο κυνήγι της τρίτης θέσης.

Κορυφαίος των Πειραιωτών, ήταν ο Βασίλης Σπανούλης που είχε νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 11 ασίστ και ακολούθησε ο Πρίντεζης με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ βάζοντας τις κρίσιμες βολές.

Το πρώτο δεκάλεπτο μπορεί να χαρακτηριστεί κάκιστο ποιοτικά, αφού Ολυμπιακός και Άρης σκόραραν μαζί, 22(!) πόντους έχοντας 8/37 σουτ εντός πεδιάς, εκ των οποίων 3/21 δίποντα, 5 λάθη και μόλις 5 ασίστ.

Ο Σπανούλης και ο Γουρόρικ έδωσαν προβάδισμα 3-7 στον Ολυμπιακό, με τον ΜακΝίλ να ισοφαρίζει (7-7) πριν έρθει ο Χάκετ να ξαναδώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 7-10. Ο Γουρόρικ με φόλοου κάρφωμα έκανε το 7-12 ύστερα από άστοχο τρίποντο του Στρόμπερι, με τον Ζάρα στην εκπνοή να σκοράρει για τρεις και να παίρνει και φάουλ, όμως αστόχησε στη βολή, με την περίοδο να λήγει 10-12.

Ο Ζάρας, με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Άρη με 13-12 και στη συνέχεια σκόραρε το πρώτο δίποντο των γηπεδούχων για το 15-14. Η απάντηση ήρθε με τους Μάντζαρη και Σπανούλη για το 15-19, ο Χάγκινς μείωσε στο κάλαθι (17-19) και αμέσως μετά ο Σπανούλης με σουτ από τα 6.75 έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (17-22) στους Πειραιώτες. Ο Μακ Νίλ έφερε ξανά τη διαφορά στο όριο (21-24), όμως ο Παπανικολάου με γκολ-φάουλ έκανε το 21-27. Με ένα χαμηλό σχήμα με τρεις γκαρντ ο Άρης μείωσε σε 28-32, αλλά ο Σπανούλης έχοντας 4/5 βολές στα τελευταία 45» διαμόρφωσε το 28-34 του ημιχρόνου.

Με καλάθι του Παπανικολάου οι «ερυθρόλευκοι» πήραν αέρα οκτώ πόντων (28-36) και λίγο αργότερα ο Παπαπέτρου έκανε το 33-40. Ο Άρης με τρίποντο του Γουάιτ μείωσε σε 36-40 και αμέσως μετά πάλι με σουτ από τα 6.75 έφερε τη διαφορά στον πόντο (39-40), φτάνοντας τους 11 πόντους σε τέσσερα λεπτά. Με κάρφωμα του ΜακΝιλ οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά με 44-40, όμως ένα σερί 8-0 ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ με 44-48. Με τον Χάγκινς να δίνει λύσεις επιθετικά οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 49-50, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να προηγείται, οριακά, στο τέλος της πρώτης περιόδου με 52-53 χάρη στις βολές των Χάκετ και Πρίντεζη.

Οι γηπεδούχοι έχοντας τρία συνεχόμενα τρίποντα από Μούρτο και Γουάιτ μπήκαν μπροστά με 61-56. Ο Σπανούλης δεν μπορούσε να ξεκολλήσει τον Ολυμπιακό επιθετικά , με τον Παπανικολάου με κλέψιμο που κατέληξε σε κάρφωμα στον αιφνιδιασμό να μειώνει σε 61-58. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να τρέχουν το ανοιχτό γήπεδο με τους Παπανικολάου και Πρίντεζη, ενώ ο Γουόρικ δύο λεπτά πριν το τέλος τους ξαναέβαλε μπροστά με 62-64.

Ο Παπανικολάου με εύστοχο τρίποντο και ο Χάκετ με 1/2 βολές έκαναν το 66-69, ενώ ο Πρίντεζης, επίσης από τη γραμμή της φιλανθρωπίας έδωσε +5 στα 19» πριν τη λήξη. Ο Μακ Νιλ που είχε πάρει το ματς πάνω του έριξε τη διαφορά στο 69-71, για να απαντήσει ο Πρίντεζης πάλι με βολές (69-72) και αμέσως μετά ο Έλληνας φόργουορντ έστειλε τον ΜακΝιλ πάλι για βολές κάνοντας του φάουλ. Ο Αμερικανός είχε 1/2, έκανε εκ νέου φάουλ στον Πρίντεζη, με τον υπαρχηγό του Ολυμπιακού να σκοράρει 2/2 για το τελικό 70-74, υπέρ των Πρωταθλητών, λίγες μέρες πριν το κρίσιμο ματς με την Κίμκι στη Ρωσία για το Top – 16 της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 18-22, 24-19, 18-21

Άρης: Ουάιτ 17 (5), Ουότερς 9 (2), Χάγκινς 11, Μούρτος 6 (1), ΜακΝιλ 16 (1), Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς, Ζάρας 8 (2), Κοέν, Σίμτσακ.

Ολυμπιακός: Χάντερ, Σπανούλης 17 (2), Πρίντεζης 13 (1), Μάντζαρης 3 (1), Παπανικολάου 12 (1), Τζόνσον-Όντομ, Παπαπέτρου 4, Στρόμπερι 4, Μιλουτίνοφ 2, Ουόρικ 10, Χάκετ 9 (1).