Αγχωτική πρεμιέρα Ζντοβτς, η ΑΕΚ νίκησε στην παράταση τον Κολοσσό (86-85)

Ίδρωσε, αλλά τα κατάφερε η ΑΕΚ στη Ρόδο, απέναντι στον Κολοσσό, παίρνοντας τη νίκη με 85-86 στην παράταση! Η κανονική διάρκεια στο «Βενετόκλειο» έληξε με σκορ 72-72, ενώ για τους φιλοξενούμενους σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Ντι Τζέι Κούπερ που βρέθηκε μια ανάσα από το τριπλ – νταμπλ (20 πόντο1, 11 ασίστ και 9 ριμπάουντ). Για τους ηττημένους μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (24π., 2ριμπ., 1κλ.).

Το ματς έγινε γρήγορα ντέρμπι, είχε επεισοδιακό τέλος στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, όμως, έστω και δύσκολα ο Γιούρι Ζντοβτς κατάφερε να φέρει εις πέρας την πρώτη του αποστολή ως πρώτος προπονητής της ΑΕΚ.

Στο ξεκίνημα οι παίκτες του Κολοσσού ξεκίνησαν πολύ αδύναμα, δίνοντας την ευκαιρία στην «Ένωση» να προηγηθεί με 2-11 στα 5′ 25» χάρη σε ένα σερί 9-0 με μπροστάρη όπως πάντα τον Μαυροκεφαλίδη. Επιθετικά οι γηπεδούχοι έσπαγαν τα καλάθια μετρώντας 2/9 δίποντα και 0/6 τρίποντα και χρειάστηκε ο «σεληνιασμένος» Λαρεντζάκης για να ξεκολλήσει επιθετικά την ομάδα και να την κρατήσει κοντά στο σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (11-15).

Η αντεπίθεση για τους «μπλε» ξεκίνησε στην δεύτερη περίοδο με τον Ρέλεφορντ να ισοφαρίζει σε 19-19 και τον Κούπερ να απαντάει σημειώνοντας 8 πόντους για να βάλει τους κιτρινόμαυρους μπροστά με 21-25. Ο Σαλούστρος έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στα χέρια των γηπεδούχων (27-25) βάζοντας 2/2 βολές στα 2’48» για τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά, με 31-33. Σε αυτό, βοήθησε η ευστοχία τους στα δίποντα αφού σούταραν με ποσοστό 67% και θα μπορούσαν να έχουν μεγαλύτερο προβάδισμα αν δεν σπαταλούσαν βολές (2/6).

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν για αμφότερες τις ομάδες ένας βομβαρδισμός τριπόντων. Οι Ροδίτες μέτρησαν 4/4 και η Ένωση 7/11 με το οποία πέτυχε τους 21 από τους 24 πόντους της, χάνοντας όμως στο τέλος της περιόδου με 59-57. Στο τελευταίο κομμάτι της κανονικής διάρκειας, οι γηπεδούχοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια για να μπουν σε θέση οδηγού, χάνοντας όμως πολλές επιθέσεις και κάνοντας λάθη με τους Γεωργαλή, Σαλούστρο και Ντέιβις. Εν τέλει, ο Κάρτερ πήγε στις βολές ύστερα από δίποντο του Ρέλεφορντ στα 4», βάζοντας 2/2 βολές για το 69-72. Ο Λαρεντζάκης πήρε το τελευταίο σουτ και μαζί το φάουλ από τον Μαυροκεφαλίδη και από την γραμμή, με 3/3 βολές έστειλε τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση, η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί με 77-83 στα 1’38» πριν τη λήξη, όμως ο Ρέλεφορντ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και έκανε την ανατροπή σκοράροντας στα 33» για το 85-84. Ακολούθησε άστοχο λέιπ απ του Κούπερ, με τον Μαυροκεφαλίδη να κάνει το follow για το 85-86. Ο Ρέλεφορντ ανέλαβε να πάρει την τελευταία επίθεση, όμως η άμυνα της ΑΕΚ λειτούργησε άψογα και έτσι κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από το Βενετόκλειο.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 31-33, 59-57, 72-72(κ.α), 85-86

Κολοσσός: Λαρεντζάκης 24(7/11δ, 1/3τρ), Γεωργαλής, Ρέλεφορντ 26(8/11δ, 3/4τρ, 4κλ), ΜακΓκι 3(7ρ), Λιούις 5(1/5τρ), Μανωλόπουλος 3(1), Ντέιβις 12, Λίντεν, Άχονεν 5(1), Σαλούστρος 7(1τρ, 6ρ, 3ασ, 5κλ).

ΑΕΚ: Κούπερ 20(4/9τρ, 9ρ, 11ασ), Σάκοτα 12(4/7τρ, 4ρ), Κάρτερ, 10, Κατσίβελης 10(1τρ, 4κλ), Μαυροειδής 7, Αρμστεντ 4(1), Παπαντωνίου, Μιλόσεβιτς 1, Μαυροκεφαλίδης 18(3/5τρ, 5ρ), Καλαμπόκης 4.