Αγχωτική νίκη του ΠΑΟΚ με πέναλτι 1-0 τον Πλατανιά, αποδοκιμασίες στη Τούμπα

Στις νίκες επέστρεψε ο ΠΑΟΚ που επιβλήθηκε του Πλατανιά με 1-0 στην Τούμπα με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι (που αμφισβητήθηκε έντονα) του Κλάους Αθανασιάδη (68´). Ωστόσο, η νίκη ήρθε δύσκολα και με πολύ άγχος, καθώς δεν υπήρχε ρυθμός. Κάπως έτσι, ήρθαν και οι αποδοκιμασίες στο τέλος του παχινιδιού από του λίγους φιλάθλους που βρέθηκαν στην Τούμπα. Ενώ, αξίζει να σημειωθεί ότι ο «Δικέφαλος» έχασε με τραυματισμό τους Όλσεν και Κωνσταντινίδη. Ο τελευταίος υπέστη ρήξη χιαστών και θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε έχοντας πολύ αργό και κακό ρυθμό, κάτι που βόλευε ιδιαίτερα την ομάδα του Γιώργου Παράσχου στο πολύ καλό αμυντικό στήσιμο που είχε. Πρώτη ευκαιρία σημειώθηκε στο 20′, με τον Πέλκα να κάνει ωραία ατομική ενέργεια και να γυρνάει στον αμαρκάριστο Αθανασιάδη στο ύψος του πέναλτι, όμως το τελείωμα του δεύτερου δεν ήταν καλό και η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά αργότερα έγινε η πρώτη αναγκαστική αλλαγή, με τον Κωνσταντινίδη να αφήνει τη θέση του στον Σκόνδρα ενώ στο 31′ ο Μιλούνοβιτς σκόραρε για τους φιλοξενούμενους, όμως ακυρώθηκε το γκολ ως οφσάιντ. Τελευταία προσπάθεια του ΠΑΟΚ να απειλήσει, ήταν ένα σουτ του Σκόνδρα το οποίο όμως κόντραρε και η μπάλα βγήκε κόρνερ.

Στο β’ ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 47′ ο Αποστολόπουλος δοκίμασε να απειλήσει με σουτ που έφυγε άουτ, ενώ στο δίλεπτο 57′ – 59 οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ με τους Μακ και Μυστακίδη, αλλά δεν κατάφεραν να ανησυχήσουν τον Σωτηρίου. Δύο λεπτά μετά ήρθε και η δεύτερη αναγκαστική αλλαγή λόγω του ότι ο Όλσεν ένιωθε πόνους στο χέρι.

Στο 68′ ο Τζαβέλλας κέρδισε πέναλτι σε διεκδίκηση με τον Γκνιάτις και ο Αθανασιάδης από τα έντεκα βήματα άνοιξε το σκορ. Λίγο αργότερα ο Κλάους σκόραρε ξανά αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ, ενώ στο 73′ ο Μπερμπάτοφ με ωραία πάσα έβγαλε τον Μακ σε πλεονεκτική θέση , όμως εκείνος «κόλλησε» και αντί να φύγει μπροστά γύρισε προς τα πίσω. Στο 74′ ο Μακ από πλεονεκτική θέση σούταρε όμως η μπάλα κόντραρε στον Μπανανά και βγήκε κόρνερ ενώ παρόμοια φάση είχε και ο Πλατανιάς στο 81′ με τον Ανγκούλο. Στο 88′ ο Ράμος λίγο έλειψε να χαρίσει την ισοπαλία στους Κρητικούς όμως η κεφαλιά του έφυγε άουτ.

«Όταν κερδίζουμε λένε πως δεν παίζουμε καλά, όταν παίζουμε καλά λένε πως δεν κερδίζουμε. Εϊναι μία καλή περίοδος για εμάς. Κερδίζουμε, παρότι δεν παίζουμε καλό ποδόσφαιρο» ήταν το λόγια του προπονητή του Δικεφάλου Ιγκόρ Τούντορ μετά το ματς.

Από την συνέντευξη τύπου απουσίασε ο προπονητής του Πλατανιά Γιώργος Παράσχος και δηλώσεις έκανε μετά τον αγώνα ο βοηθός του Παναγιώτης Γκουτσίδης, χαρακτηρίζοντας το πέναλτι ως ανύπαρκτο: «Ο ΠΑΟΚ δεν έχει ανάγκη τέτοιες διαιτησίες» τόνισε.

ΠΑΟΚ: Ολσεν (62′ Μελίσσας), Μαλεζάς, Τζαβέλλας, Κωνσταντινίδης (22′ Σκόνδρας), Τσίμιροτ, Πέλκας (70′ Μπερμπάτοφ), Τζιόλης, Μυστακίδης, Λέοβατς, Αθανασιάδης, Μακ

Πλατανιάς: Σωτηρίου, Σκαρντοβέλι, Μπανανά, Ιτούα (78′ Ντίνας), Αποστολόπουλος, Γκνιάτιτς, Μενδρινός (86′ Πάγκαλος), Μιλούνοβιτς (70′ Ανγκούλο), Μουνάφο, Σελίν, Ράμος.