Η ΑΕΚ ξανανίκησε τον κακό ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ κι ξαναπήρε τη πρωτιά

ΦΩΤΟ: EUROKINISSI

Για δεύτερη φορά η ΑΕΚ κέρδισε τον ΠΑΟΚ στα play off. Μετά τη νίκη της στην Τούμπα με 1-0, επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ και στο ΟΑΚΑ και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας, όμως αναμένει την ετυμηγορία για το ματς Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Τάσος Μπακασέτας στο 43ο λεπτό.

Ηταν ένα από τα καλά ματς των play off με γρήγορο ρυθμό και ευκαιρίες. Μόλις στο 6΄ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Κρέσπο από προσπάθεια του Χριστοδουλόπουλου το οποίο χτύπησε ο ίδιος κι αστόχησε.

Στο 12΄ ο Χαρίσης έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, ενώ στο 23΄ από λάθος του Μπρκιτς ο Μπακασέτας δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα με κεφαλιά στην ανυπεράσπιστη εστία. Ο ίδιος παίκτης, όμως, άνοιξε το σκορ σε ένα κομβικό σημείο. Με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπρκιτς στο 43΄ και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο ημίχρονο.

Το δεύτερο 45λεπτο ήταν χειρότερο ποιοτικά, αλλά σημαδεύτηκε από δύο πολύ σοβαρά διαιτητικά λάθη. Στο 55΄ ο Μάνταλος ανέτρεψε από πίσω τον Πέδρο Ενρίκε πριν μπει στην περιοχή, σε κλασικό μαρκάρισμα για κίτρινη κάρτα. Θα ήταν η δεύτερη για τον αρχηγό της ΑΕΚ, όμως ο ρέφερι δεν καταλόγισε καν την παράβαση.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μπακασέτας πέρασε εξαιρετική ασίστ στον Μάνταλο, ο οποίος ανατράπηκε από τον Λέο Μάτος λίγο πριν μπει στην περιοχή κι ενώ βρισκόταν απέναντι στον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ. Το φάουλ που κέρδισε, εκτέλεσε με «κεραυνό» ο Μάνταλος, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ κι έτσι ο ΠΑΟΚ έμεινε «ζωντανός» στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος.

Ο ΠΑΟΚ, δεν δημιούργησε ευκαιρίες, ήταν κατώτερος των προσδοκιών των φίλων του και δίκαια έχασε. Εαν πάρει την πρωτιά, θα οφείλεται στη βλακεία του οπαδού του Παναθηναϊκού που ενώ η ομάδα του κέρδιζε πέταξε το κουτί μπύρας στον Ιβιτς και «σκότωσε» την ομάδα του, δίνοντας στον ΠΑΟΚ την ευκαιρία να πάρει το παιγνίδι στα χαρτιά.

Η ΑΕΚ εάν νικήσει τον Πανιώνιο την Τετάρτη και ο ΠΑΟΚ δεν νικήσει τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα, θα τερματίσει πρώτος.

Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενών)

Κίτρινες: Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος, Γιόχανσον – Τζάλμα Κάμπος, Ενρίκε, Πρίγιοβιτς, Χαρίσης, Μάτος, Μαλεζάς, Κρέσπο

Κόκκινη: Μαλεζάς (90+6΄ – δεύτερη κίτρινη)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Μπακασέτας (83΄ Γκάλο), Χριστοδουλόπουλος (63΄ Γιόχανσον), Αραούχο (87΄ Πέκχαρτ).