ΑΕΚ-Μίετζ Λέγκνιτσα 2-0, επαφές για Ντίντακ, Μπουονανότε

Με τον Ανάκογλου (33´) και τον Κρισάντους (76´) να βρίσκουν δίχτυα, η ΑΕΚ νίκησε 2-0 την Μίετζ Λέγκνιτσα (β´ κατηγορία της Πολωνίας) στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι προετοιμασία της στην Πολωνία και επιστρέφει στη βάση της. Οι κιτρινόμαυροι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι σε σχέση με τον αγώνα απέναντι στην Ανόρθωση, αλλά από την άλλη δεν είχαν και υψηλό δείκτη δυσκολίας. Ο Τραϊανός Δέλλας θα έχει την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για την ετοιμότητα της «Ένωσης”, αλλά και τις ανάγκες του ρόστερ στο φιλικό παιχνίδι με τη Σεβίλλη που θα διεξαχθεί το Σάββατο (8/8), στις 21:00, στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε την προετοιμασία της στην Πολωνία με συγκομιδή στα φιλικά παιχνίδια, τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα. Στο ματς με την Μίετζ, ο Δέλλας δοκίμασε δύο σχήματα, το 4-4-2 στο α´ ημίχρονο και το 4-3-3 στο δεύτερο και το ευχάριστο για τον προπονητή των κιτρινόμαυρων ήταν, πως ο Τζεμπούρ ανεβάζει ρυθμούς και είχε θετική παρουσία.

Στα μεταγραφικά, μετά το ναυάγιο στην υπόθεση του Χαβέζ, η ΑΕΚ στρέφεται στον Ισπανό αριστερό μπακ Ντίντακ Βιλά της Γρανάδα.

Παράλληλα, η διοίκηση είναι σε επαφές για την απόκτηση του Αργεντινού μεσοεπιθετικού Ντιέγκο Μπουονανότε.

ΑΕΚ (α’ ημίχρονο): Μπαρόχα, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Ανάκογλου, Γιόχανσον, Πλατέλλας, Γροντής, Μπαρμπόσα, Αραβίδης.

ΑΕΚ (β’ ημίχρονο): Ανέστης, Βασιλαντωνόπουλος, Πεταυράκης, Σβάρνας, Λαμπρόπουλος, Φαγέ, Τζανετόπουλος, Σιμόες, Ζόριτς, Κρισάντους, Τζεμπούρ.