ΑΕΚ… Ανέστη (και) στα Γιάννινα, νίκησε 2-0 τον ΠΑΣ

Η ΑΕΚ πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα και πέμπτη συνολικά μέσα στο 2016, καθώς επικράτησε 2-0 του ΠΑΣ στα Γιάννινα, με γκολ στις αρχές των δύο ημιχρόνων των Βάργκας (6´) και Μπαρμπόζα (59´). Καθοριστική όμως στην εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν η απόκρουση του Ανέστη (39´) στο πέναλτι που εκτέλεσε ο Τσουκαλάς και ενώ το ματς ήταν στο 0-1.

Ο πορτιέρο της «Ένωσης» αφιέρωσε την απόκρουση στον προπονητή των τερματοφυλάκων της ομάδας Κώστα Καμπόλη για τη σκληρή δουλειά που γίνεται μέσα στην εβδομάδα. «Προσπαθώ να δουλεύω σε όλα. Και στα πέναλτι μαζί με τον προπονητή μου, δουλεύουμε καθημερινά όλοι οι τερματοφύλακες. Σήμερα βρέθηκα εγώ πάλι να πιάσω ένα πέναλτι στο 0-1 και κράτησα την ομάδα μου μπροστά στο σκορ και τελικά ευτυχώς κερδίσαμε. Το πέναλτι το αφιερώνω στον προπονητή τερματοφυλάκων. Πάλι σήμερα είδαμε σε βίντεο τα στημένα του ΠΑΣ Γιάννινα. Είδαμε τα πέναλτι, το είχε εκτελέσει πριν δύο εβδομάδες ο ίδιος παίκτης με την Ξάνθη δεξιά και είπαμε να κάνουμε πάλι το ίδιο. Ήταν κομβικό το σημείο με το πέναλτι, μας έδωσε άλλη ψυχολογία η απόκρουση. Βάλαμε μετά το δεύτερο γκολ και κερδίσαμε το παιχνίδι» εξήγησε.

ÔÏ ×ÁÌÅÍÏ ÐÅÍÁËÔÉ ÔÏÕ ÔÓÏÕÊÁËÁ ÐÁÓ ÃÉÁÍÍÉÍÁ - ÁÅÊ PAS GIANINA - AEK (SUPERLEAGUE 2015-2016)

Τα εύσημα στον Ανέστη απέδωσε και ο Γκουστάβο Πογέτ, που δήλωσε: «Ξεκινήσαμε πολύ καλά, σκοράραμε και μετά ήρθε το πέναλτι που ήταν το σημείο κλειδί. Ο Ανέστης από τις 21 Δεκεμβρίου που έκανε ένα λάθος έχει βοηθήσει πολύ την ομάδα, έχει κάνει σημαντικές αποκρούσεις και είναι σίγουρο ότι του οφείλουμε πολλά. Συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε.

Ακόμα μας λείπει να έχουμε τον έλεγχο του παιχνιδιού όταν κερδίζουμε. Αυτό χρειάζεται χρόνος. Δεν ξέρω πόσος θα χρειαστεί. Όσο το νωρίτερο τόσο το καλύτερο. Θέλω να παίζουμε καλά 90 λεπτά. Σημείο κλειδί ήταν το πέναλτι, αφού δεν ξέρουμε τι θα γινόταν στο ματς, αν είχε μπει γκολ, αλλά πιστεύω ότι αξίζαμε να κερδίσουμε».

Ο Βάργκας υπέστη διάστρεμμα στην ποδοκνημική, γι αυτό και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο, ενώ ο Σιμόες συμπλήρωσε τέσσερις κίτρινες κάρτες και ο Πογέτ θα πρέπει να διαλέξει ένα από τα τέσσερα επόμενα ματς (με ΠΑΟΚ, Βέροια και Ολυμπιακό εντός ή Ατρόμητο εκτός) για να εκτίσει ο Πορτογάλος την ποινή του.

ÂÁÑÃÊÁÓ ÁÑÁÂÉÄÇÓ  ÐÁÓ ÃÉÁÍÍÉÍÁ - ÁÅÊ  VARGAS ARAVIDIS  PAS GIANINA - AEK (SUPERLEAGUE 2015-2016)

Από την πλευρά του, ο τεχνικός του ΠΑΣ, Γιάννης Πετράκης, είπε: «Ένα πολύ σπουδαίο παιχνίδι για μας αλλά και ταυτόχρονα πάρα πολύ δύσκολο. Παίζαμε με μια από τις μεγάλες ομάδες στην Ελλάδα. Πιστεύω ότι το παιχνίδι κρίθηκε στο γρήγορο γκολ που έβαλε η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του ματς, στο χαμένο πέναλτι που είχαμε και στο γρήγορο γκολ που έβαλε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτό δεν ακυρώνει την πολύ μεγάλη προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες μου, την πολύ καλή εικόνα που είχαμε απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα καθώς δημιουργήσαμε αρκετές προϋποθέσεις για ένα γκολ. Το σκορ δεν είναι καλό για μας αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να πούμε αυτά που πιστεύουμε.

Η αλλαγή του Τζημόπουλου ήταν αναγκαστική, ενώ και ο Μανιάς έχει πρόβλημα τραυματισμού. Το θέμα του Τσάβες δεν είναι αγωνιστικό, δεν είναι δουλειά μου να το σχολιάσω. Είναι θέμα της διοίκησης. Προσπαθούμε για μετεγγραφή. Δε συμφωνώ με το ότι είχαμε σήμερα πρόβλημα στο κέντρο. Μέχρι το 60’ που δεχτήκαμε το δεύτερο γκολ είχαμε αξιοποιήσει τη μεσαία γραμμή στο έπακρο».

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Βελλίδης, Γιάκος (70’ Ηλιάδης), Γαρουφαλιάς, Τζημόπουλος (46’ Κοζορώνης), Τσουκαλάς, Μιχαήλ, Λίλα (62΄Ναδάλες), Ακόστα, Σκόνδρας, Ίλιτς, Μανιάς.

ΑΕΚ (Πογέτ): Ανέστης, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Άρθο, Σοϊλέδης, Σιμόες (89’ Μπουονανότε), Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπαρμπόζα (66’ Λαμπρόπουλος), Βάργκας (46’ Τζεμπούρ), Αραβίδης.