Ο ΠΑΟ άξιος πρωταθλητής στη κόλαση του ΣΕΦ-Προηγήθηκε διακοπή του τελικού λόγω κροτίδων και εκκένωση κερκίδων-Ερχεται τιμωρία για Ολυμπιακό

ΦΩΤΟ: EUROKINISSI

Ζήσαμε άλλη μια ντροπή του λεγόμενου ελληνικού αθλητισμού. Θύμα αυτή τη φορά το μπάσκετ. Στον πέμπτο τελικό ο Παναθηναϊκός νίκησε άξια τον Ολυμπιακό μέσα στην κόλαση του ΣΕΦ και αφού χρειάσθηκε να εκκενωθεί το γήπεδο από θεατές λόγω κροτίδων και φωτοβολίδων που πέταξαν κατά του πάγκου και των παικτών του τριφυλλιού ανεγκέφαλοι οπαδοί του Ολυμπιακού.

Η διακοπή έγινε 1.45 πριν το τέλος κι ενώ το σκόρο ήταν 49-66 υπέρ του ΠΑΟ. Οι διαιτητές αντί να διακόψουν οριστικά το παιγνίδι σε βάρος του Ολυμπιακού, που θα επέφερε βαρύτερη τιμωρία, ζήτησαν εκκένωση των κερκίδων για να συνεχισθεί το ματς.

Τελικά αρκετά λεπτά αργότερα, κι αφού εκκενώθηκε το γήπεδο, ο τελικός ξανάρχισε καιτο τελικό σκορ ήταν 51-66.

Για άλλη μια φορά αποδείχθηκε ότι η βιτρίνα του ελληνικού μπάσκετ είναι εύθραυστη. Οι οπαδοί του Ολυμπιακού δεν μπόρεσαν να δεχθούν μια φυσιολογική ήττα επειδή έχαναν το πρωτάθλημα Η διοίκηση του Ολυμπιακού δεν στάθηκε στο ύψος της. Δεν προστάτευσε ούτε την ομάδα της ούτε το προιόν του μπάσκετ.

Το ίδιο απαράδεκτες ήταν πριν λίγες ημέρες οι δηλώσεις του προέδρου του ΠΑΟ, για νόμο του ΟΑΚΑ.

Αγωνιστικά το παιγνίδι ήταν ένα μονόλογος και η απόλυτη κυριαρχία του Παναθηναϊκού. Ο οποίος μετά το πρώτο πεντάλεπτο, πήρε τα ηνία του αγώνα και έχτισε μια διαφορά 20 πόντων στο ημίχρονο την οποία διατήρησε σε γενικές γραμμές ως το τέλος.