2-1 νικητής ο ΠΑΟΚ

Νικητής με 2-1 αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ επί της Βασιλείας στο γήπεδο της Τούμπας για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League.

-Τέλος αγώνα, νικητής ο ΠΑΟΚ με 2-1 επί της Βασιλείας!

-90′: Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων για τον ολοκλήρωση του αγώνα.

-81΄: Γκολ για τη Βασιλεία, τρομερή εξέλιξη στην αναμέτρηση. Ο Στόκερ σέντραρε από τα αριστερά, ο Πασχαλάκης βγήκε και δεν βγήκε και ο Αγιέτι κέρδισε στο μαρκάρισμα τον Κρέσπο και με κεφαλιά έστειλε εύκολα τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Τρίτη και φαρμακερή για τους Ελβετούς που τιμωρούν -με τη βοήθεια του ανέμου- την αδράνεια του ΠΑΟΚ.

-80′: Γκολ για τον ΠΑΟΚ με σκόρερ τον Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς. Ο Σέρβος επιθετικός συνδυάστηκε ωραία με τον Λημνιό από τα δεξιά και ο νεαρός εξτρέμ σέντραρε με στόχο τον Βαλκάνιο φορ που με κίνηση ζηλευτή από κάθε στράικερ υψηλού επιπέδου εκτέλεσε με εναέριο γυριστό σουτ τον Όμλιν.

-75′: Τρίτη κίτρινη κάρτα για παίκτη των φιλοξενουμένων καθώς ο Φράι ανέτρεψε τον Ελ Καντουρί.

-72΄: Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση, στη θέση του Ζαμπά πέρασε ο Ελ Καντουρί.

-69΄: Δεύτερη κίτρινη κάρτα στην αναμέτρηση, ξανά για παίκτη της Βασιλείας καθώς ο Στόκερ μάρκαρε αντικανονικά από πίσω τον Κάνιας.

-61′: Δεύτερη αλλαγή στον αγώνα για τη Βασιλεία με τον Καλουλού να περνά στη θέση του Ομπερλίν. Απογοητευτικό σήμερα το μεγάλο αστέρι των Ελβετών και μοιραία αντικαταστάθηκε από τον Ραφαέλ Βικί.

-56′ : Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα του Ζαμπά από τα αριστερά και ο Λημνιός πλασάρει από θέση βολής αλλά ο Όμλιν ενστικτωδώς αποκρούει με το ένα χέρι σε κόρνερ. Η αντίδραση του νεαρού μεσοεπιθετικού τα λέει όλα!

-54΄: Σέντρα σουτ του Στόκερ από τα δεξιά, πέφτει και αποκρούει σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.

-46′: Και το δεύτερο ημίχρονο ξεκινά!

-Λήξη πρώτου ημιχρόνου. ΠΑΟΚ – Βασιλεία 1-0 με γκολάρα του Κάνιας από το 32′.

-45΄+ 4′: Ευκαιρία από αυτές που δεν χάνονται για τους ρότμπλαου. Ο Αγιέτι βρέθηκε ανάμεσα στο δίδυμο στόπερ του ΠΑΟΚ και πλάσαρε από θέση βολής απελπιστικά άουτ!

-45΄: Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων για τον ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 44΄οι φιλοξενούμενοι προχώρησαν στην πρώτη τους -αναγκαστική- αλλαγή στον αγώνα με τον Κάιζερ να παίρνει τη θέση του τραυματία Πεντρέτα. Αντίκρισε κίτρινη κάρτα -την πρώτη στο ματς- στο 35΄ο Ντιέ.

-40΄: Μπροστά στο σκορ οι ασπρόμαυροι που είχαν μια ευκαιρία στο 37΄όταν ο Μάτος σούταρε έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Όμλιν.

-32′: Γκολ για τον ΠΑΟΚ και μάλιστα τι γκολ! Ο Κάνιας στόπαρε τη μπάλα όμορφα και στο κατέβασμά της εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ με το αριστερό καρφώνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Όμλιν που έπεσε αλλά δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το μοιραίο

-25′: Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στον αγώνα. Ο Κάνιας έκανε ωραία κίνηση ξεπερνώντας τον Φράι και σούταρε δυνατά αλλά ο Όμλιν έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία αποκρούωντας σε κόρνερ.

-20′: Παραμένει η λευκή ισοπαλία στο γήπεδο της Τούμπας. Ο Δικέφαλος έχασε την πρώτη του ευκαιρία στο 17′ όταν ο Πέλκας εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Βαρέλα δεν έπιασε καλά την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

-15′: Τρομακτική χαμένη ευκαιρία στο 12΄ για τη Βασιλεία. Ο Αγέτι με τον Στόκερ συνδυάστηκαν από τα αριστερά εντός της περιοχής του Δικεφάλου και ο τελευταίος έγινε ξανά παραλήπτης της μπάλας αλλά από θέση βολής αστόχησε απελπιστικά!

-10΄: Παραμένει το 0-0 στην Τούμπα, προσπαθούν οι παίκτες του Λουτσέσκου να αναπτυχθούν -ανεπιτυχώς μέχρι στιγμής- από την αριστερή πτέρυγα με τον Αντελίνο Βιεϊρίνια.

-5΄: Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, δεν έχει σημειωθεί κάποια αξιόλογη φάση και από τις δύο ομάδες.

-1΄: Και ο αγώνας μόλις ξεκίνησε!

Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε πριν την έναρξη του αγώνα στη μνήμη όσων έχασαν τη ζωή τους από τις φονικές πυρκαγιές στην Αττική.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Μαουρίσιο, Πρίγιοβιτς, Πέλκας, Κρέσπο, Λημνιός, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Ζαμπά.
Βασιλεία (Βικί): Όμλιν, Φρέι, Τσούφι, Στόκερ, Ριβέρος, Σούτσι, Ομπερλίν, Ντιέ, Αγέτι, Μπαλάντα, Πεντρέτα.

Πηγή: voria.gr