Υπερτυχερός ο Ολυμπιακός, για άλλη μια φορά κέρδισε στο 0.01″ τη τρομερή Λευκάδα, με τρίποντο του Γκριν

ΦΩΤΟ: EUROKINISSI

Με κεκτημένη την …τύχη από τους τελικού του περσινού πρωταθλήματος, εκεί που δύο φορές νίκησε τον ΠΑΟ, στο τελευταίο κυριολεκτικά δέκατο του δευτερολέπτου με τρίποντα του Σπανούλη, π Ολυμπιακός έκανε το ίδιο και στη Λευκάδα! Νίκησε κυριολεκτικά στο 0.01″ του παιγνιδιού, με τρίποντο αυτή τη φορά του Γκριν, ο οποίος διέσωσε την ομάδα του από μια ιστορικών διαστάσεων και σημαντική για την εξέλιξη του πρωταθλήματος ήττα.

Ετσι, ο Ολυμπιακός που έχανε ένα δέκατο πριν τη λήξη με 94-92, κατάφερε να κερδίσει τη Δόξα 95-94 στη Λευκάδα. Μια νίκη που αδικεί την ομάδα των Επτανήσων, που είχε καταπληκτική απόδοση και στρίμωξε τον Ολυμπιακό, ο οποίος απέφυγε τη μεγάλη ζημιά με δύο σερί τρίποντα του Αμερικανού στα τελευταία λεπτά. Είναι αξιοσημείωτο ότι η Δόξα Λευκάδας  ήταν μπροστά στο σκορ με +5 (94-89), στο 1:22’’ πριν τη λήξη!

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (26-26) και στη δεύτερη περίοδο τα λάθη του Ολυμπιακού δεν πέρασαν ανεκμετάλλευτα από τους γηπεδούχους που έφυγαν πάλι μπροστά (35-32).

Το ματς συνεχίστηκε με αντίστοιχη διαδοχή στο σκορ και τη Δόξα να απειλεί, αν και λίγο πριν από το ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με +7 (45-52).

Ο Ολυμπιακός πήγε για πρώτη φορά στο +10 (45-55) και έφτασε στο +16 (65-81) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ομως στο τέταρτο δεκάλεπτο τα πράγματα κύλησαν εντελώς διαφορετικά. Η Δόξα με πρωταγωνιστή τον Ντόμπλας μείωσε σε 76-81 και ο Τσαλδάρης ισοφάρισε σε 85-85!

Το ματς έγινε θρίλερ για την άστοχη ομάδα του Πειραιά και η Λευκάδα πήρε το προβάδισμα 86-85 και έφτασε τη διαφορά στο +5 (94-89) στο 1:22’’ πριν από το τέλος. Ο Έρικ Γκριν πήρε πάνω του το παιχνίδι και με δύο τρίποντα διαμόρφωσε το τελικό 95-94!

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 45-52, 65-81, 94-95

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Χάρης Μαρκόπουλος): Ψαθάς, Σκοτ 15, Δεμερτζής 3 (1), Γεωργάκης, Ταπούτος 10, Ντόμπλας 16 (1), Ρόμπινσον 8, Τσαλδάρης 15 (4), Γουέλς 27 (4).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 13 (3), Μπιρτς 8, Γιανγκ 8, Παπαπέτρου, Σπανούλης 19 (1), Αγραβάνης 6, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 10 (2), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 16 (4).